پس از اینکه ایالات متحده واردات روسیه را ممنوع کرد، قیمت نفت افزایش یافت و نگرانی های عرضه را برانگیخت

پس از اینکه ایالات متحده واردات روسیه را ممنوع کرد، قیمت نفت افزایش یافت و نگرانی های عرضه را برانگیخت

توکیو (رویترز) – به دلیل ممنوعیت واردات نفت روسیه از سوی ایالات متحده و طرح بریتانیا برای حذف تدریجی آن تا پایان سال، قیمت نفت روز چهارشنبه افزایش یافت.

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) پس از افزایش 3.6 درصدی در روز سه شنبه، 1.57 دلار یا 1.3 درصد افزایش یافت و به 125.27 دلار در هر بشکه رسید.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه ممنوعیت فوری واردات نفت و سایر انرژی از روسیه را اعمال کرد و بریتانیا اعلام کرد که واردات نفت روسیه را تا پایان سال ۲۰۲۲ به تدریج متوقف خواهد کرد.

از زمانی که روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت خام جهان، به اوکراین حمله کرد، قیمت نفت بیش از 30 درصد افزایش یافته است. به گفته تحلیلگران، ترس از اختلال بیشتر در عرضه نفت در بحبوحه تشدید تحریم ها علیه مسکو، خرید را افزایش داده است.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیر کل تحقیقات شرکت نیسان (OTC:NSANY) می‌گوید: «علاوه بر تأثیرات اعلامی ایالات متحده و بریتانیا، ترس از اختلال بیشتر در عرضه روسیه به دلیل تشدید تحریم‌ها علیه مسکو باعث خرید جدید شد.»

او گفت: «اما اوج‌های روز دوشنبه احتمالاً به سقفی برای کوتاه‌مدت تبدیل خواهند شد، زیرا انتظار می‌رود خریدهای سوداگرانه به زودی کند شود و کشورهای نیمکره شمالی با کاهش تقاضای سوخت به سمت بهار حرکت کنند».

قیمت نفت روز دوشنبه به بالاترین سطح خود از ژوئیه 2008 افزایش یافت و برنت به 139.13 دلار در هر بشکه و WTI به 130.50 دلار رسید.

در پس این افزایش نیز انتظاراتی وجود داشت که بازگشت قریب الوقوع نفت خام ایران به بازارهای جهانی بعید است، زیرا مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران بین تهران و قدرت های جهانی کند شده است.

تحلیلگران شرکت مشاوره ریستاد انرژی مستقر در اسلو روز سه شنبه گفتند که اگر اروپا و ایالات متحده واردات نفت روسیه را ممنوع کنند، قیمت جهانی نفت ممکن است تا 200 دلار در هر بشکه افزایش یابد.

مدیران ارشد انرژی روز دوشنبه هشدار دادند که با این وجود، قیمت نفت که در بالاترین سطح خود در 14 سال گذشته است، در آستانه کاهش تقاضای سوخت پس از بیماری همه گیر کووید است زیرا مصرف کنندگان به افزایش قیمت پمپ و برق با عقب نشینی از هزینه ها و سفر واکنش نشان می دهند.

به گفته منابع بازار با استناد به آمار موسسه آمریکن پترولیوم روز سه شنبه، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 4 مارس 2.8 میلیون بشکه افزایش یافت، برخلاف پیش بینی تحلیلگران مبنی بر کاهش، اما ذخایر بنزین و تقطیر کاهش یافت.

برای مشاهده آخرین اخبار کامودیتی می‌توانید اپلیکیشن سیگنال را نصب نموده و وارد کاشی کالا و انرژی شوید.

برچسب‌ها