مقررات جدید بازار پایه از ۱۳ شهریور اجرا می‌شود

مقررات جدید بازار پایه از ۱۳ شهریور اجرا می‌شود
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، مدیرکل نظارت سازمان بورس با بیان اینکه هیچ ارتباطی میان ریزش بازار و تغییر قوانین بازار پایه وجود ندارد، گفت: در روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه پس از پایان روزکاری به صورت عادی، نمادها در پایان جلسه معاملاتی برای عملیات فنی نقل و انتقال در تابلوهای بازار پایه […]

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، مدیرکل نظارت سازمان بورس با بیان اینکه هیچ ارتباطی میان ریزش بازار و تغییر قوانین بازار پایه وجود ندارد، گفت: در روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه پس از پایان روزکاری به صورت عادی، نمادها در پایان جلسه معاملاتی برای عملیات فنی نقل و انتقال در تابلوهای بازار پایه متوقف خواهند شد و برای روز دوشنبه ۲۵ شهریور، معاملات بازار پایه در تمام بازارها آغاز خواهند شد.
به گزارش رادیو سهام، محسن خدابخش با بیان اینکه دستکاری قیمت و جرایم بازار پایه از جمله مواردی است که بخش عمده‌ای از تخلفات در پرونده‌های تشکیل شده در فرابورس را به خود اختصاص داده است، گفت: دلیل اصلی تغییر مقررات بازار پایه، اعلام جرمی بود که از سوی این بازارها به ثبت رسیده بود و در واقع اکثر پرونده شرکت‌های فرابورسی، متعلق به بازارهای پایه بود.
مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با تشریح تغییرات صورت گرفته در مقررات پایه فرابورس افزود: در بخش اول، کاهش محدودیت‌های نوسانی را در بازار پایه خواهیم داشت تا بازار فرصت بیشتری برای تامل در خصوص تغییرات قیمت داشته باشد و کمتر تحت تاثیر هیجانات مقطعی، قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه این کاهش محدودیت نوسان یک عامل کمک کننده برای کاهش نوسانات غیر عادی است، تصریح کرد: پنهان کردن سفارش‌ها از دیگر تغییرات جدید در بازار پایه است که در این مقطع زمانی، به تعویق افتاده است و ۶ ماه دیگر در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا عدم نمایش سفارش‌ها موجب کاهش نقدشوندگی می‌شود، اظهار کرد: این موضوع یک قانون بازدارنده برای سفته بازانی است که با اهداف سودجویانه و با انگیزه‌های سیگنال فروشی و تابلوخوانی فعالیت می‌کردند و حالا این قانون، مانع فعالیت‌های غیرحرفه‌ای آنها شده است.
خدابخش در خصوص ریزش بازار با تغییر قوانین بازار پایه گفت: هیچ ارتباطی میان ریزش بازار و تغییر قوانین بازار پایه وجود ندارد؛ به این دلیل که در واقع در محاسبات شاخص، فقط بازارهای پذیرفته شده حضور دارند و اعداد بازار پایه در شاخص محاسبه نمی‌شوند؛ ضمن اینکه فشار سودجویان برای تحت تاثیر قراردادن بازار و افزایش فشار روانی و ایجاد جو منفی از سوی آنها، تنها برای دقایقی بازار را منفی کرد که پس از آن دوباره، بازار به روند منطقی خود بازگشت.
مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: پس از ابلاغ این دستورالعمل در روزهای ابتدایی هفته جاری، رفتارهای مثبت و منفی زیادی از شاخص دیده شد که نمی‌توان آن را به این تغییرات نسبت داد.
وی در خصوص اجرایی شدن این تغییرات جدید گفت: بر اساس دستورالعمل ابلاغی به تاریخ ۴ شهریورماه ۹۸، در روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه پس از پایان روزکاری به صورت عادی، نمادها در پایان جلسه معاملاتی برای عملیات فنی نقل و انتقال در تابلوهای بازار پایه متوقف خواهند شد و برای روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه نیز، معاملات بازار پایه در تمام بازارها آغاز خواهند شد و در همان روز دوشنبه حراج هفتگی بازار پایه برای سه تابلو در نظر گرفته شده است.
خدابخش در پایان گفت: از ۱۸۲ ناشر حاضر در بازار پایه، بالغ بر ۱۲۵ ناشر در تابلوی زرد، ۴۲ ناشر در تابلوی نارنجی و ۱۴ ناشر در تابلوی قرمز فعالیت خواهند داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها