ویتالیک بوترین : وایت پیپر اتریوم DeFi را پیش‌بینی کرد اما NFTها را از دست داد

ویتالیک بوترین : وایت پیپر اتریوم DeFi را پیش‌بینی کرد اما NFTها را از دست داد

در پایان دهه گذشته، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، پیش‌بینی‌های خود را که در طول سال‌ها انجام داده بود، بازنگری کرد و نشان داد که استعداد درستی در مورد ایده‌های انتزاعی به جای مسائل مربوط به توسعه نرم‌افزار در حال تولید را دارد.

بوترین تاپیک توییتر را با پرداختن به مقاله خود به تاریخ 23 ژوئیه 2013 آغاز کرد که در آن مزایای کلیدی بیت کوین (BTC) یعنی بین المللی بودن و مقاومت در برابر سانسور را برجسته کرد. بوترین پتانسیل بیت کوین را در حفاظت از قدرت خرید شهروندان در کشورهایی مانند ایران، آرژانتین، چین و آفریقا پیش بینی کرد.

با این حال، بوترین همچنین با مشاهده کسب و کارهای آرژانتینی که در Tether (USDT) فعالیت می کنند، متوجه افزایش پذیرش استیبل کوین شد. او از ایده های ده ساله خود در مورد تأثیرات منفی مقررات بیت کوین حمایت کرد.

دیدگاه‌های امروز من: مطمئناً، تمرکززدایی بیت‌کوین به آن اجازه می‌دهد همچنان تحت یک جو نظارتی فوق خصمانه زنده بماند، اما نمی‌تواند رشد کند. استراتژی مقاومت در برابر سانسور موفق به ترکیبی از استحکام فناوری و مشروعیت عمومی نیاز دارد.

vitalik.eth (@VitalikButerin) یک ژانویه 2022

این کارآفرین همچنان معتقد است که «پول اینترنت نباید بیش از 5 سنت برای هر تراکنش هزینه داشته باشد» و تلاش‌های مداوم اتریوم برای بهبود قابلیت‌های مقیاس‌پذیری بلاک چین را برجسته کرد.

بوترین با استناد به مقاله ای که در آن این ادعا را از طریق سه استدلال پایه گذاری کرد، اضافه کرد: «من قبل از اینکه آلت کوین ها جالب باشند، آلت کوین ها را دوست داشتم.»

5. همچنین باید اضافه کنم که *ایده* اصلی شاردینگ سالم باقی مانده است.

بلاک چین 1.0: هر گره همه چیز را دانلود می کند، اتفاق نظر دارند

BitTorrent: هر گره فقط چند چیز را دانلود می کند، اما هیچ اتفاق نظری وجود ندارد

ایده آل: کارایی مانند بیت تورنت اما با اجماع مشابه بلاک چین

از سوی دیگر، بوترین از حمایت خود از بیت کوین کش (BCH) صرف نظر کرد و اظهار داشت که جوامعی که حول یک شورش شکل گرفته اند، حتی اگر دلیل خوبی داشته باشند، اغلب در زمان طولانی  به سختی می گذرانند و اضافه کرد که «آنها شجاعت را بر شایستگی ارج می نهند و به جای یک راه منسجم به جلو، حول مقاومت متحد شده اند.»

11. برنامه های کاربردی پیش بینی شده در وایت پیپر اتریوم:

* توکن های به سبک ERC20

* استیبل کوین های الگوریتمی

* سیستم های نام دامنه (مانند ENS)

* ذخیره سازی و محاسبات غیرمتمرکز فایل

* DAO

* کیف پول با محدودیت برداشت

* اوراکل

* بازارهای پیش بینی

“بسیار درست است (که اساساً “DeFi” پیش‌بینی شده بود)، اگرچه ذخیره‌سازی فایل انگیزشی + محاسبات آنقدرها کم نشده است (هنوز؟)، و البته من کاملاً NFT‌ها را از دست دادم.”

بوترین در پایان ، از غریزه‌هایی حمایت کرد که به او در تصحیح اشتباهات زودهنگام کمک می‌کرد و اظهار داشت:

«در فناوری، بیشتر در مورد ایده‌های انتزاعی حق با من بود تا در مورد مسائل توسعه تولیدنرم‌افزار. با گذشت زمان باید یاد می گرفتم که دومی را بفهمم.»

در اوایل دسامبر، بوترین دیدگاه خود را برای یک “نقشه راه قابل قبول” برای ETH 2.0 به اشتراک گذاشت، که “یک لایه دوم از سهامداری، با نیاز منابع کم” را برای اعتبارسنجی بلوک های توزیع شده پیشنهاد کرد.

علاوه بر این، او ZK-SNARKS را پیشنهاد کرد که می‌تواند به عنوان جایگزین ارزان‌تری برای کاربران برای بررسی اعتبار بلوک باشد. به گفته بوترین:

«[با این به‌روزرسانی‌ها] ما زنجیره‌ای دریافت می‌کنیم که در آن تولید بلوک هنوز متمرکز است، اما اعتبارسنجی بلوک غیرقابل اعتماد و بسیار غیرمتمرکز است، و جادوی تخصصی ضد سانسور مانع از سانسور تولیدکنندگان بلوک می‌شود.»

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.