معیار رتبه‌بندی رمزارزها در CoinMarketCap تغییر خواهد کرد

معیار رتبه‌بندی رمزارزها در CoinMarketCap تغییر خواهد کرد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، رتبه‌بندی ارزش بازار پروژه‌ها در CoinMarketCap بر اساس اندازه‌گیری پیچیده‌ای(شامل میزان عرضه نهایی، رمزارزهای در گردش و غیره) است که از مراکز داده متعددی(صرافی‌ها و …) متاثر می‌شود. در گذشته برخی فعالیت‌ها همانند پولشویی(به ویژه خرید و فروش سوری) به منظور ایجاد حجم‌ مصنوعی معاملات، بر رتبه‌ی رمزارزها […]

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

رتبه‌بندی ارزش بازار پروژه‌ها در CoinMarketCap بر اساس اندازه‌گیری پیچیده‌ای(شامل میزان عرضه نهایی، رمزارزهای در گردش و غیره) است که از مراکز داده متعددی(صرافی‌ها و …) متاثر می‌شود. در گذشته برخی فعالیت‌ها همانند پولشویی(به ویژه خرید و فروش سوری) به منظور ایجاد حجم‌ مصنوعی معاملات، بر رتبه‌ی رمزارزها در بازار تاثیر می‌گذاشت، در حالی که فعالیت‌های اشاره شده حجم معاملات بالایی را به‌‌صورت واقعی ایجاد نمی‌کنند و تنها می‌توانند به‌طور موقت الگوریتم رتبه‌بندی را فریب دهند. بر همین اساس تغییر معیار رتبه‌بندی CoinMarketCap از سوی فعالان حوزه‌ی رمزارزی مطرح شد.

رتبه‌بندی رمزارزها در CoinMarketCap

پولشویی یکی از بزرگترین مشکلات در صنعت رمزارزی بشمار می‌آید؛ با این وجود ارائه‌ی راه حل‌ آشکار به معنای ایجاد فرصت کشف روش‌های جدید برای صرافی‌ها و یا دیگر فعالانی است که با ایجاد داده‌های غیر واقعی سعی می‌کنند به‌طور ناعادلانه منافع کسب کنند.

کارلین چان(Carylyne Chan)، رئیس استراتژی CoinMarketCap اظهار داشت:

ما در ماه جولای رویکرد جدیدی را معرفی کردیم، در صورتی که دارایی‌های رمزارزی ضوابطی که در بخش ۱۰ قوانین عنوان شده است را رعایت نکنند، از فهرست ۲۰۰ رمزارز برتر خارج می‌شوند. Carylyne Chan

وی همچنین تصدیق کرد «دارایی‌های رمزارزی که معیار‌ها را بر اساس این تغییر برآورده نساختند، کاهش ارزش شدید‌تری را تجربه کردند.»

ما گفته‌های شما را شنیدیم! و برای نمایش عادلانه‌تر دارایی‌های رمزارزی، روش رتبه‌بندی جدید را در روز دوشنبه ۲ سپتامبر، آزمایش خواهیم کرد. برای مشاهده جزئیات بیشتر به آدرس https://t.co/oOFfcliqG5 مراجعه کنید.

CoinMarketCap در میزگرد پیمان شفافیت و داده‌ها(DATA) که بیش از چهل شرکت کننده شامل صرافی‌ها، شرکت‌های امنیتی، شرکت‌های تحلیلی و رسانه‌ها در آن حضور داشتند، تلاش برای ارائه‌ی داده‌های بیشتر به جامعه‌ی رمزارزی را مورد بحث قرار داد. در حالی که چان به صراحت اعلام کرد، CoinMarketCap خود را در جایگاه «کنترل کننده‌ی» داده‌ها قرار نمی‌دهد.

چان اظهار داشت، کاربران این وب‌سایت در آینده قادر خواهند بود پارامتر‌های متفاوتی را تعریف کنند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند داده‌هایی همانند مناطق جغرافیایی را مشاهده کنند. CoinMarketCap سیستم ایجاد حساب کاربری را معرفی می‌کند تا کاربران بتوانند تنظیمات داده‌های منتخب خود را اعمال کنند.

تغییر رویکرد CoinMarketCap در نمایش یکسان داده‌ها برای تمامی کاربران می‌تواند یک نقطه عطف مهم در ارائه‌ی داده‌ها برای کاربران خُرد محسوب گردد.

تغییر در معیار رتبه‌بندی کنونی و استفاده از معیار «نقدشوندگی»

دارایی‌های رمزارزی به منظور قرار گرفتن در فهرست ۲۰۰ رمزارز برتر باید حداقل در سه صرافی غیر‌متمرکز فعالیت تجاری یا نقد‌شوندگی قابل توجهی داشته باشد، این صرافی‌ها باید نشانه‌های قابلیت اعتماد را داشته باشند و یا در DATA شرکت داشته باشند.

در غیر این صورت، حتی اگر دارایی‌ها ارزش بازار بالایی داشته باشند، نمی‌توانند در فهرست ۲۰۰ رمزارز برتر قرار گیرند.

صرافی‌ها و یا تیم پشتیبان رمزارز می‌توانند با افزایش حجم معاملات در صرافی‌های کمتر شناخته شده، رتبه‌ی بالاتری را به‌دست آورند. این رفتار‌ها برای تبلیغات و جلب توجه کاربران به سوی یک توکن خاص و کلاهبرداری استفاده می‌شود.

CoinMarketCap روش‌های کنونی مقابله با دستکاری در بازار را حذف صرافی‌هایی که فعالیت «پولشویی» را تسهیل می‌کنند و حفظ صرافی‌هایی که به‌نظر می‌رسد در این فعالیت مشارکت ندارند، اعلام کرده است.

دیگر سایت‌ها از معیار‌هایی همانند ترافیک وب استفاده می‌کنند که اهمیت آماری قابل قبولی در حجم معاملات ارائه نمی‌کند.

رویکرد CoinMarketCap به این مسئله ارائه‌ی معیار عینی و غیر باینری است که داده‌های تمامی صرافی‌های فهرست شده در این سایت را شامل می‌شود.

روش‌های مقابله با دستکاری بازار

CoinMarketCap  برای جلوگیری از دستکاری بازار از میانگین متحرک ۲۴ ساعته با دوره‌ی منظم نمونه‌برداری از فهرست سفارش‌ها استفاده خواهد کرد. این وب‌سایت برای افزایش مقابله با آمار جعلی از متد «Dynamic Polling Depth»  بر اساس میزان نقدشوندگی دارایی‌های رمزارزی استفاده خواهد کرد. در حالی که متغیر‌ها با نقدشوندگی هر نمونه دارایی‌ سازگار می‌شوند، این سیستم بر تمامی دارایی‌ها اعمال خواهد شد.

CoinMarketCap با استفاده از فاکتور نقد‌شوندگی اهداف زیر راپیگیری می‌کند:

  • ایجاد محل فعالیت منصفانه برای تمامی دارایی‌ها
  • ارائه معیار عینی بر اساس داده‌ها
  • بهینه‌سازی عمومی و ارائه‌ی مشوق برای بازار‌های نقدشونده‌تر

دیمتری بودورین(Dmitriy Budorin)، از شرکت امنیتی Hacken در میزگرد DATA اظهار داشت که شفافیت در برآورد نقد‌شوندگی ممکن است از رسوایی‌هایی همانند QuadrigaCX جلوگیری کند. بر اساس گزارش کوینیت دارایی‌های این صرافی کانادایی پیش از مرگ مدیرعامل آن تخلیه شده بود.

تفصیل رویکرد این شرکت در اندازه‌گیری حجم، ارزش بازار و رتبه‌ی دارایی‌ها در صفحه‌ی «روش‌شناسی(Methodology)» وب‌سایت CoinMarketCap در دسترس است.

در اولین کنفرانس CoinMarketCap با نام The Capital که اولین حضور عمومی براندون چز(Brandon Chez) مدیر عامل این شرکت نیز خواهد بود، جزئیات بیشتری از معیار نقد‌شوندگی منتشر خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.