معرفی و بررسی عملکرد صندوق گوهر نفیس تمدن

معرفی و بررسی عملکرد صندوق گوهر نفیس تمدن
خلاصه اخبار

دارایی صندوق های سرمایه گذاری مختلط ترکیبی از اوراق با درآمد ثابت و سهام است. که همین ویژگی در صورت مدیریت مناسب، باعث بهره وری و کاهش ریسک صندوق در هر دو وضعیت رکودی و تورمی خواهد بود.

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه گذاری گوهر نفیس تمدن در تاریخ 29/7/1392 با دریافت مجوز از سازمان بورس و ثبت در اداره ثبت شرکت ها، فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) انجام شده و متولی صندوق نیز بطور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نوع صندوق: مختلط / بزرگ
آغاز فعالیت: 29/7/1392
مدیر: تامین سرمایه تمدن
مدیر ثبت: تامین سرمایه تمدن
شناسه ملی: 14003690241
متولی: موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت سامان پندار
مدیر سرمایه گذاری: یحیی پروانی، احمد کوچکی، عظیم ثابت
حسابرس: موسسه حسابرسی رازدار
ضامن نقد شوندگی: تامین سرمایه تمدن
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 1949 روز (5 سال و 4 ماه)
تلفن: 021-88171790
سایت صندوق: http://www.armanshahrfund.com

مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

عملکرد صندوق سرمایه گذاری گوهر نفیس تمدن

قیمت صدور، ابطال و آماری صندوق گوهر نفیس تمدن

قیمت صدور واحد های صندوق در بازه یکساله از اسفند 1396 تا کنون صعودی بوده است. هر چند که بازدهی صندوق در مقایسه با شاخص کل در دوره تورمی بورس کمتر بوده است اما توانسته در نیمه دوم سال این عقب ماندگی را جبران کند.

نمودار مقایسه بازدهی صندوق گوهر نفیس تمدن با شاخص کل در بازه ی یکساله از اسفند 96 (بازدهی شاخص کل 68.85 درصد، بازدهی صندوق 89.33 درصد)

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری گوهر نفیس تمدن

صندوق های سرمایه گذاری مختلط بر اساس الزامات سازمان بورس موظفند حداقل 40 و حداکثر 60 درصد از دارایی خود را در دارایی سهام (شامل سهام، حق تقدم و اختیار معامله) سرمایه گذاری کنند. بر این اساس صندوق گوهر نفیس تمدن مجموعا 44 درصد از کل دارایی را به سهام اختصاص داده است که نشان از باور صندوق به شرایط رکودی در معاملات بورس تهران است.

ترکیب دارایی صندوق گوهر نفیس تمدن
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
52.27 1.97 0.00 19.44 25.52 0.79

سهم صنایع در ترکیب دارایی صندوق

سهم صنایع از ترکیب دارایی صندوق گوهر نفیس تمدن
استخراج کانه های فلزی فلزات اساسی محصولات شیمیایی فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای قند و شکر سایر صنایع
24.02 21.71 20.61 16.47 5.25 11.93

بر این اساس، صندوق گوهر نفیس تمدن 83 درصد از دارایی خود را در صنایع کامودیتی محور بازار سرمایه گذاری کرده است که نشان از پتانسیل بالقوه این صنایع دارد.

ارزش خالص دارایی صندوق گوهر نفیس تمدن

ارزش خالص دارایی صندوق گوهر نفیس تمدن

ارزش خالص دارایی صندوق بر خلاف NAV، از تعداد واحد های سرمایه گذاری متاثر نیست و می تواند عملکرد روشنی از عملکرد دارایی های یک صندوق ارائه دهد. با ذکر همین نکته باید اشاره کرد ارزش خالص دارایی صندوق طی یکسال گذشته روند افزایشی ای را تجربه کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.