معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین
خلاصه اخبار

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت کم ریسک ترین نوع صندوق های سرمایه گذاری بوده و بهترین گزینه سرمایه گذاری در شرایط رکودی برای افراد محافظه کار است.

صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین در تاریخ 1390/9/26 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک صندوق درآمد ثابت فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نکته مهم) کلیه اعداد و ارقام مطرح شده در تاریخ نگارش این مطلب (1397/12/12) یا تاریخ منبع آن اعتبار دارد و نباید بعنوان معیار سرمایه گذاری شما قرار گیرند.

مشخصات صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین

نوع صندوق: درآمد ثابت / بزرگ
آغاز فعالیت: 1390/11/7
مدیر: مشاور سرمایه گذاری هدف حافظ
مدیر ثبت:
شناسه ملی: 10320723505
متولی: مشاوره سرمایه گذاری نیکی گستر
مدیر سرمایه گذاری: مهشید خدادادی، احسان خاتونی داریان، سمیرا شیر محمدی
حسابرس: موسسه حسابرسی آزمودگان
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 2570 روز (7 سال و 4 ماه)
تلفن: 021-886406407
سایت صندوق: http://www.izfund.ir

مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

بررسی عملکرد بانک ایران زمین

نمودار قیمت صدور، ابطال و آماری صندوق بانک ایران زمین
نمودار تعداد و ارزش خالص هر واحد سرمایه گذاری صندوق بانک ایران زمین

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به دلیل اختصاص عمده سرمایه خود به دارایی های با درآمد ثابت، عمدتا از فشار تورمی افزایش قیمت ها بی بهره اند اما همین ویژگی منفی شاید باعث شود در شرایط رکودی بهترین گزینه سرمایه گذاری برای حفظ اصل سرمایه باشند.

صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین بر اساس تبصره 1 ماده 3 امید نامه خود به صورت ماهانه ملزم به پرداخت سود نقدی به دارندگان واحد های سرمایه گذاری است که میزان آن بر اساس تفاوت ارزش خالص دارایی هر واحد و قیمت مبنای آن (صد هزار تومان) است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین

اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
15.51 78.78 0.00 0.41 4.66 0.33

صندوق های درآمد ثابت بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار باید حداقل 80 درصد از سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند.

سهم صنایع در ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت مجاز به تخصیص حداکثر 15 درصد از دارایی خود به سهام (شامل سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله) می باشند. سیاست های صندوق بانک ایران زمین به اختصاص 5.90 درصد از کل دارایی خود به دارایی سهام بوده است. بنابراین نباید به بررسی سهم صنایع در پورتفوی این صندوق به دید یک تحلیل عمیق و حتی مهم نگاه کرد.

سهم صنایع در ترکیب دارایی صندوق بانک ایران زمین
پنج سهم با بیشترین وزن صندوق بانک ایران زمین

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری بانک ایران زمین

خالص ارزش دارایی صندوق بانک ایران زمین

خالص ارزش دارایی این صندوق سرمایه گذاری از 2440 میلیارد تومان در اسفند 96 به 3273 میلیارد تومان به رسیده که ناشی از افزایش تعداد واحد های صندوق می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.