معرفی طرح‌های منتخب به چینی‌ها

معرفی طرح‌های منتخب به چینی‌ها
خلاصه اخبار

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در دومین اجلاس بین‌المللی «کمربند – راه» به چین سفر کرده است اعلام کرد ایران ۳۱۳ طرح و پروژه مختلف را برای سرمایه‌گذاری در قالب این طرح به سرمایه‌گذاران چینی و خارجی معرفی کرده است. فرهاد دژپسند افزود: در این چارچوب می‌توانیم در قالب همکاری‌های درازمدت میان چین و ایران، حدود ۵۰ میلیارد دلار را به‌صورت سرمایه‌گذاری برای اجرای این پروژه‌ها جذب کنیم. او با بیان اینکه بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه زیرساخت‌هایی مانند حمل‌ونقل جاده ای، ریلی و بنادر است تصریح کرد: باید بتوانیم فرصت‌های بالقوه داخل کشور را از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین تامین منابع داخلی، بالفعل کنیم. وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران افزود: در قالب طرح «کمربند – راه» کریدورهای زیادی در منطقه طراحی شده است و تعدادی از آنها از ایران عبور می‌کند لذا باید بتوانیم به نحو احسن از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

جمعیت ۳۰۰ میلیونی منطقه، ظرفیتی برای سرمایه‌گذاری در ایران

دژپسند جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و همچنین همسایگی با ۱۵ کشور را یکی از ظرفیت‌های بزرگ کشور دانست و گفت: با این شرایط، عبور این کریدورها از ایران افزون بر ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می‌دهد. وی گفت: با توجه به وضعیت سوق‌الجیشی ایران، سود و درآمد این کریدورها به مراتب خیلی بالاتر از هزینه آن است به همین دلیل خیلی از سرمایه‌گذاران حاضر هستند در این زمینه‌ها و همچنین حوزه‌های دیگری مانند پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع و معادن سرمایه‌گذاری کنند.

معرفی طرح‌های منتخب به چینی‌ها

ایران از کشورهای محوری راه ابریشم قدیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران با اشاره به اهمیت شرکت در دومین اجلاس «کمربند – راه» گفت: این همایش با هدف تبیین دیدگاه رئیس‌جمهوری چین در مورد طرح «کمربند – راه» که برگرفته از راه ابریشم قدیم است برگزار شده است. دژپسند از ایران به‌عنوان یکی از کشورهای محوری این مسیر در گذشته و اکنون نام برد و گفت: چینی‌ها در چارچوب این طرح، پروژه‌های مختلفی را طراحی کرده‌اند تا بتوانند مسیر را با سهولت بیشتر، فاصله کمتر و فعالیت‌های جانبی بهتر طراحی کنند.

وی ادامه داد: ایران با توجه به سابقه‌ای که در راه ابریشم داشته است در چارچوب این ایده سهیم است ما از نظر جغرافیایی در یک منطقه ویژه‌ای واقع شده‌ایم و در این همایش هم این فرصت ایجاد شد تا ظرفیت‌های ایران را برای شرکت‌کنندگان از جمله سرمایه‌گذاران خارجی و چینی تبیین کنیم. دومین اجلاس بین‌المللی «کمربند-راه» با حضور هیات‌هایی از ۱۱۰ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از روز پنج‌شنبه در پکن آغاز به‌کار کرد و تا روز شنبه ادامه دارد.

معرفی طرح‌های منتخب به چینی‌ها

از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی «فرهاد دژپسند» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «ناصر قاضی سراج» رئیس سازمان بازرسی کل کشور و «حداد عادل» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجلاس بین‌المللی «کمربند- راه» شرکت کرده‌اند. طرح «کمربند – راه» پیشنهادی مربوط به همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی است که شی جین پینگ در سال 2013 میلادی مطرح کرد. در 6 سال گذشته حجم تجارت چین با کشورهای مسیر «کمربند – راه» از ۶ تریلیون دلار فراتر رفته و حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این کشورها هم به ۸۰ میلیارد دلار رسیده است علاوه‌بر این پروژه‌هایی که در چارچوب این طرح به اجرا در آمده نزدیک به ۳۰۰ هزار فرصت شغلی فراهم کرده‌اند.

این پروژه در ابتدا با سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا مارس سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۲۵ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی ۱۷۳ موافقت‌نامه همکاری با چین در این مورد امضا کرده‌اند.رهبران ۳۷ کشور، دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان صندوق بین‌المللی پول و ۵ هزار نماینده دیگر از کشورهای خارجی در این مجمع شرکت دارند.

منبع : donya-e-eqtesad.com