معرفی و بررسی صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین

معرفی و بررسی صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین
خلاصه اخبار

صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت از جمله گزینه های کم ریسک برای سرمایه گذاران محافظه کار است. در این گزارش به بررسی یکی از این صندوق های فعال در بازار سرمایه می پردازیم؛ صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت آرمان کارآفرین در تاریخ 17/12/1389 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. صندوق های درآمد ثابت در میان انواع صندوق های سرمایه گذاری، از جمله کم ریسک ترین گزینه های ممکن برای سرمایه گذاری و یا تنوع بخشیدن به پورتفوی است.

این صندوق ها بر اساس قانون موظفند حداقل 70 درصد و حداکثر 95 درصد در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند که که رعایت این قانون موجب کاهش بسیار زیاد ریسک این صندوق ها خواهد شد.

نکته مهم) کلیه اعداد و ارقام مطرح شده در تاریخ نگارش این مطلب (4/12/1397) یا تاریخ منبع آن اعتبار دارد. شما همراهان می توانید برای اطلاع از اطلاعات بروز صندوق های سرمایه گذاری از اپلیکیشن سیگنال و سایت رسام استفاده کنید.

اطلاعات کلی صندوق

نوع صندوق: با درآمد ثابت
آغاز فعالیت: 14/01/1390
مدیر: کارگزاری بانک کارآفرین
مدیر ثبت: کارگزاری کارآفرین
شناسه ملی: 10320506000
متولی: موسسه حسابرسی و خدمات مالی فاطر
مدیر سرمایه گذاری: عصمت طاهری طیبی، محمد باقر کریمی آخورمه
حسابرس: خدمات مبین رهبین
ضامن نقد شوندگی: بانک کارآفرین
ضامن سودآوری:  ندارد
عمر صندوق: 2884 روز (7 سال و 10 ماه)
تلفن: 021-22655911
سایت صندوق: http://akfund.com/
سایت اختصاصی در رسام: http://asaetf.rasamfunds.com

ارزش مبنای هر واحد سرمایه گذاری صندوق برابر یک میلیون ریال است که باید روی گواهی های سرمایه گذاری قید شود. تفاوت ارزش ابطال واحد های سرمایه گذاری با ارزش مبنا (یک میلیون ریال) سود صندوق بوده که در بازه زمانی یک ماهه به سرمایه گذاران قابل پرداخت است.

بررسی عملکرد صندوق

* نمودار بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین

توجه مدیر یک صندوق سرمایه گذاری به چیدمان پورتفوی صندوق بر اساس شرایط اقتصادی، بسیار حائز اهمیت است. بر همین اساس و با توجه تحلیل سرمایه گذار از شرایط اقتصادی موجود و ریسک های سیستماتیک، گزینه های سرمایه گذاری متفاوتی پیش روی او قرار خواهد گرفت. با هم ترکیب دارایی صندوق آرمان کارآفرین را بررسی می کنیم.

*ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین

پیشتر اشاره کردیم این صندوق ها باید حداقل 70 درصد و حداکثر 90 درصد از دارایی خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. بر این اساس صندوق آرمان کارآفرین 44 درصد کل دارایی خود را در سپرده بانکی و 48 درصد را در اوراق مشارکت سرمایه گذاری کرده است (مجموعا نزدیک به 90 درصد).

*روند تغییر ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین

روند تغییرات ترکیب دارایی های این صندوق سرمایه گذاری، گویای افزایش تدریجی سرمایه گذاری این صندوق در سپرده بانکی است. درصورتی که این روند تدریجی با سیاست های تثبیت نرخ بهره بانک مرکزی همراه شود، باید شاهد کاهش سهم سپرده های بانکی و افزایش سهم اوراق با درآمد ثابت (تنزیلی یا با پرداخت سود دوره ای) در پورتفوی این صندوق سرمایه گذاری باشیم.

با توجه به سهم پایین سهام در ترکیب دارایی صندوق های با درآمد ثابت، تحلیل سهم هر صنعت مورد سرمایه گذاری توسط این صندوق، دید تحلیلی عمیقی نمی دهد. با این حال بر اساس آخرین گزارش عملکرد صندوق در تاریخ  14 بهمن 97، این صندوق به ترتیب در پتروشیمی تامین (تاپیکو)، فولاد خوزستان (فخوز)، فولاد مبارکه (فولاد) بیشترین سرمایه گذاری را داشته است.

انتخاب صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در شرایط رکودی، بعنوان یک گزینه کم ریسک مطرح است و معمولا بازدهی با ثبات تر و بعضا بالاتری از شاخص کل بورس می دهد. اما همین مزیت در شرایط تورمی همانند سال های 91 تا 92 یا نیمه اول سال 97 بعنوان نقطه ضعف عمل کرده و پوشش ضد تورمی کمتری را بر سرمایه ی سرمایه گذاران اعمال می کند.

*مقایسه بازدهی صندوق سرمایه گذاری آرمان کارآفرین با شاخص کل بورس
*مقایسه بازدهی هفتگی صندوق آرمان کارآفرین با بازده هفتگی بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.