معدن‌‌کاران چشم به ماه دارند

معدن‌‌کاران چشم به ماه دارند
خلاصه اخبار

دانشمندان اروپایی طرح هایی را برای آغاز معدن کاری در ماه اعلام کرده اند‌. طی این طرح ها نه طلا و نه الماس، بلکه سوخت هسته ای پاک استخراج می‌کنند که تریلیون ها دلار ارزش دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، دانشمندان اروپایی طرح هایی را برای آغاز معدن کاری در ماه، در اوایل 2025 اعلام کرده اند‌. آنها قصددارند طی این طرح ها نه طلا و نه الماس، بلکه انرژی هسته ای پاک استخراج کنند که تریلیون ها دلار ارزش دارد.
هدف ، قرار دادن یک فرودگر روی سطح ماه برای معدن کاری و بررسی ریگولیت ماه به دنبال مواد معدنی مثل آب، اکسیژن، فلزات و ایزوتوپی با نام هلیوم 3 است که به درد سوخت‌رسانی راکتورهای آینده می خورد.
ریگولیت یک ماده خاکستر مانند است که سطح ماه را پوشانده و نتیجه میلیاردها سال برخورد شهاب سنگ ها به سطح ماه است‌. اگر زمانی کسی بخواهد روی ماه زندگی کند می تواند از این ریگولیت برای ساخت سرپناه استفاده کند.
اروپا تنها منطقه ای نیست که به معدن کاری در ماه فکر میکند. هند و چین هم ایده هایی برای استخراج هلیوم 3 از این قمر طبیعی زمین دارند.پکن تا حالا در قرن 21 دوبار روی ماه فرود آمده است و ماموریت‌های بیشتری هم در دستور کارش دارد.
تخمین می‌زنند یک میلیون تن هلیوم 3 در ماه وجود داشته باشد ولی فقط 25 درصد آن را میتوان به زمین آورد. جرالد کالسینسکی، مدیر موسسه فیوژن تکنولوژی در دانشگاه ویسکانسین مدیسون و عضو سابق ناسا گفت:«این مقدار برای تامین نیاز فعلی جهان برای حداقل دو قرن یا شاید هم تا پنج قرن کافی است. وی تخمین می‌زند ارزش این هلیوم 3 حدود 5 میلیارد دلار در هر تن باشد.
معدنکاری در فضا قبلا مثل یک فیلم علمی تخیلی می ماند ولی حالا دولت ها برای اجرای برنامه هایشان و قانون گذاری برای دریافت مجوز پیوستن به این مسابقه، از هم پیشی می گیرند.
در 2015، باراک اوباما قانونی امضا کرد که به شهروندان آمریکا اجازه مالکیت منابع در فضا را می‌داد‌. این قانون کاوش تجاری و استفاده از منابع این سیارک ها را تشویق می کرد.
زمین شناسان عقیده دارند سیارک ها غنی از آهن، نیکل و فلزات گرانبها هستند و مقدارشان بسیار بیشتر از زمین است و تریلیون ها دلار ارزش دارند.
خیلی زود لوکزامبورگ پیشقدم معدنکاری سیارک‌ها برای یافتن مواد معدنی شد. این کشور کوچک اروپایی که از 2013 تا حالا در حال مطالعه در این مورد این مسئله است، قصد دارد تبدیل به مرکز اروپایی معدنکاری فضایی شود.
کانادا هم به ماه چشم دوخته است.
سال گذشته شرکت دلشن اینوویشنز که مقر آن در آنتاریو است، با شرکت مون اکسپرس شریک شد. مون اکسپرس یک شرکت خصوصی آمریکایی است که مجوز دولت را برای سفر به خارج از مدار زمین دارد.