معاملات حق‌تقدم در آخرین لحظات

معاملات حق‌تقدم در آخرین لحظات
خلاصه اخبار

معمولا در خرید و فروش حق‌تقدم در معاملات اولیه، به مهلت اعلام شده توجه زیادی می‌شود، زیرا معمولا هدف خریدار (یا حتی فروشنده) آن است که بیشترین سود را از دادوستد انجام شده ببرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، خریداران حق‌تقدم ممکن است کار را به آخرین روز و حتی آخرین ساعت معاملات موکول کنند تا شاید کسانی که قصد فروش دارند در قیمت‌های منفی بفروشند. البته در مواردی این موکول کردن کار به لحظات آخر ممکن است به نتیجه دلخواه ختم نشود. مثلا نماد سهم در روز آخر معاملات حق‌تقدم، به‌خاطر افشای اطلاعات در میانه روز بسته شود که در نتیجه نماد حق‌تقدم هم همراه با نماد خود سهم بسته می‌شود. بسته به نوع افشای اطلاعات ممکن است بازگشایی به روز(های) بعد موکول شود که دیگر حق‌تقدم مهلتی برای معامله ندارد. در اینجا خریدار و فروشنده تنها امیدشان می‌تواند به تمدید مهلت معاملات باشد که آن هم با توجه به روال مقدماتی لازم برای این کار، احتمال کمی دارد. در حراج حق‌تقدم وضعیت به گونه دیگری است، در این حالت فروشنده یک نفر و در واقع همان ناشری است که سهام جدید منتشر کرده و اینک سهامی را که استفاده نشده قرار است به علاقه‌مندان بفروشد. قاعدتا در اینجا فروشنده مطابق قانون باید صرفه دارندگان حق‌تقدم‌ها را در نظر گرفته و به بالاترین قیمت آنها را بفروشد.

در حالتی که در آخرین روز حراج برای تمام حق‌تقدم باقی‌مانده تقاضا در بالاترین قیمت روز وجود دارد، انتظار می‌رود بلا درنگ فروش صورت گیرد و هرگونه تعلل و احیانا پاپس کشیدن خریداران می‌تواند شبهه تضاد منافع را پیش بکشد. زیرا در بیشتر حراج‌ها سهامدار عمده متعهد پذیره‌نویسی حق‌تقدم‌های استفاده نشده است و ممکن است متهم شود که می‌خواسته خودش با قیمتی پایین‌تر از سقف روزانه، خرید کند. روز شنبه چنین اتفاقی در حراج یکی از نمادها پیش آمد که البته با وجود بازار منفی آن روز، فروش در سقف قیمت صورت گرفت. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است. وسرمد ح: «بیمه سرمد» در مجمع فوق‌العاده پایان خرداد خود که بلافاصله پس از مجمع سالانه برگزار شد، افزایش سرمایه ۴۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی را به تصویب رساند. وسرمد که در مجمع سالانه ۳۰ تومان سود نقدی داد، دقایقی بعد به سهامداران پیشنهاد داد که این مطالبه ۳۰ تومانی را به همراه ۱۰ تومان آورده نقدی به شرکت بدهند تا سرمایه آن از ۱۵۰ میلیارد تومان به ۲۱۰ میلیارد تومان برسد. بیمه سرمد در کنترل بانک صادرات است که از جهت پرتفوی بیمه‌ای وضعیت مناسبی نسبت به میانگین صنعت بیمه کشور دارد، از جمله سهم «بیمه‌های شخص ثالث» حدود ۱۱ درصد از کل بیمه‌های صادر شده‌اش هست که با توجه به میانگین ۴۰ درصدی صنعت بیمه عملکرد مناسبی است. علت اهمیت این موضوع آن است که بیمه شخص ثالث معمولا سود چندانی برای شرکت‌های بیمه نداشته و حتی در بیشتر موارد زیانده است.

از سوی دیگر بیمه‌های زندگی که ریسک کمتری داشته و منابع حاصل از آن در درازمدت سود بیشتری را عاید شرکت می‌کند سهم ۲۲ درصدی در سبد حق‌بیمه وسرمد دارد که فاصله قابل توجهی با میانگین ۱۵ درصدی صنعت بیمه دارد. وسرمد از بیمه‌های جدیدا تاسیس شده به شمار می‌رود. این شرکت بیمه‌ای از ابتدای حضور در فرابورس، در بازارپایه معامله شده و هنوز نتوانسته یا نخواسته به بازار اصلی ارتقا یابد. حق‌تقدم وسرمد در روز منفی بازار (شنبه) با قیمتی نزدیک به قیمت سهم (با در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) کشف قیمت شد و البته برای صف فروشی حدود دوبرابر میزان معامله شده، خریداری پیدا نشد. هدف از افزایش سرمایه «اصلاح ساختار مالی» عنوان شده اما در واقع شرکت در پی‌ آن است که سرمایه خود را به حداقل لازم برای دریافت مجوز بیمه اتکایی که ۲۵۰ میلیارد تومان است، برساند. براین اساس هیات مدیره وسرمد در مجمع فوق‌العاده مزبور اختیار یافت که پس از ثبت افزایش سرمایه فعلی، در مرحله دوم ۴۰ میلیارد تومان دیگر به سرمایه شرکت بیفزاید. در هفته گذشته سازمان بورس مجوز جدیدی برای افزایش سرمایه منتشر نکرد. افزایش سرمایه حدود ۴۷ درصدی «بیمه دانا» (دانا) با گذشت بیش از ۱۶ ماه از تصویب در مجمع فوق‌العاده، به ثبت رسید تا بتواند مجمع سالانه خود را برگزار کند. بیمه دانا در نیمه سال گذشته شاهد تغییر مدیریتی بود و مدیرعامل سابق و موفق «بیمه آسیا» (آسیا) جایگزین مدیرعامل قبلی شد که از بستگان یکی از مدیران نهاد ریاست جمهوری بود و شاید همین موضوع سبب تاخیر در ثبت باشد.

شرکت بورسی «نفت پارس» (شنفت) مبلغ ۱۰۶۲۰ ریال، شرکت فرابورسی «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی) مبلغ ۶۵۴۰ ریال و شرکت بازارپایه‌ای «سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتماد‌گستر» (ثعتما) مبلغ ۴۲۷۵ ریال از حراج حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را به حساب بانکی دارندگان آن واریز خواهند کرد.حراج حق‌تقدم «کشت و صنعت شهداب ناب خراسان» (غشهداب) در دو روز آخر با استقبال بازار همراه شد و به فروش رفت. نکته جالب این بود که خریداران از اولین دقایق معاملات صف بسته بودند اما شرکت فروش را به‌صورت قطره‌چکانی تا نزدیک ساعت ۱۲ در روزی که تمام شاخص‌های بازار منفی بودند، طول داد. حراج حدود ۶ میلیون حق‌تقدم استفاده نشده «زغال‌سنگ نگین طبس» (کطبس) دوشنبه گذشته انجام و در همان‌روز تماما به فروش رسید. معاملات اولیه حق‌تقدم «سیمان صوفیان» (سصوفی) به مدت ۳۰ روز تمدید شد.

09 (4)

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.