مصاحبه| تحلیلگر امریکایی: هر طرحی برای امنیت خلیج فارس باید با تایید ایران باشد

مصاحبه| تحلیلگر امریکایی: هر طرحی برای امنیت خلیج فارس باید با تایید ایران باشد
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، «دنیس اتلر»، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخی به سوالی درباره تلاش‌ آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی در منطقه و مخالفت کشورها از جمله طرحی که روسیه در برابر این تلاش آمریکا ارائه داده است، گفت: درخواست روسیه برای همکاری در تامین […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم،

«دنیس اتلر»، استاد دانشگاه و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در پاسخی به سوالی درباره تلاش‌ آمریکا برای تشکیل ائتلاف دریایی در منطقه و مخالفت کشورها از جمله طرحی که روسیه در برابر این تلاش آمریکا ارائه داده است، گفت: درخواست روسیه برای همکاری در تامین امنیت خلیج فارس مورد تأیید چین واقع شده است و در صورت تمایل آمریکا می‌تواند فرمان اجرای آن توسط شورای امنیت سازمان ملل صادر شود.

وی با اشاره به هدفی که آمریکا از این طرح دنبال می‌کند، گفت: اما ایالات متحده می‌خواهد نیروی امنیتی خود را که متشکل از نیروهای آمریکایی و متحدان اروپایی‌اش است را بطور یکجانبه به خلیج فارس تحمیل کند. اما حتی وفادارترین همپیمان ایالات متحده یعنی انگلیس هم به پیشنهاد آمریکا پاسخ مثبت نداده است.

این استاد آمریکایی تصریح کرد: هرگونه طرح امنیتی در خلیج فارس باید توسط همه طرف‌های مربوطه از جمله ایران مورد تأیید قرار گیرد و توسط سازمان ملل اداره شود.

اتلر در ادامه با اشاره به طرح انگلیس برای منطقه گفت: طرح انگلیس که به طور مستقل از ائتلاف دریایی ایالات متحده و برای پاسخ به اقدام ایران در توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس مطرح شده بود، هیچ توفیقی کسب نکرد. این اقدام ایران پس از آن صورت گرفت که نیروهای انگلیسی یک نفتکش ایرانی را با این ادعا که به مقصد سوریه و با قصد نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال حرکت بوده در نزدیکی تنگه جبل‌الطارق توقیف کردند. این درست مثل طرح آمریکایی‌ها است که یک راه حل غربی را بطور یکجانبه برای یک مشکل جهانی تحمیل کرده است. عمل تحمیلی و یکجانبه گرایانه انگلیس درست مثل همان طرح شتابزده آمریکایی، راه حلی غربی برای یک مشکل جهانی است.

این تحلیلگر آمریکایی تاکید کرد: ایالات متحده می خواهد هژمونی منطقه‌ای خود را در خلیج فارس و خلیج عدن حفظ کند. با این حال دیگر بازیگران منطقه‌‌ای مانند روسیه و چین، بیکار نخواهند نشست و اجازه نخواهند داد که ایالات متحده آمریکا بر منطقه جولان دهد. کشورهای دیگر هم با ایالات متحده وارد ائتلاف نخواهند شد چرا که با این کار فقط خود را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهند و از این رو تمایلی برای رفتن زیر بار آن ندارند.

بسیاری از کشورهای متحد آمریکا با درخواست واشنگتن برای پیوستن به این ائتلاف مخالفت کرده‌اند. فرانسه، آلمان، اسپانیا، کره‌جنوبی و ژاپن از جمله کشورهایی هستند که تاکنون شرکت در این ائتلاف دریایی را رد کرده‌اند.