مسکو : تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند مانع از توسعه روسیه شود

مسکو : تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند مانع از توسعه روسیه شود
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به تصویب مصوبه‌ای برای پیش‌نویس قانون بودجه نظامی سال آینده آمریکا در مجلس نمایندگان کنگره که هرگونه عملیات توسط شهروندان آمریکایی در رابطه با اوراق قرضه دولتی روسیه را ممنوع کرده منتشر کرده، بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن از واشنگتن […]

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به تصویب مصوبهای برای پیش‌نویس قانون بودجه نظامی سال آینده آمریکا در مجلس نمایندگان کنگره که هرگونه عملیات توسط شهروندان آمریکایی در رابطه با اوراق قرضه دولتی روسیه را ممنوع کرده منتشر کرده، بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن از واشنگتن خواسته شده تا به این مسئله خوب بیاندیشند که آیا ادامه اقدامات محدودکننده و تحریمهای بیپایه و اساس علیه روسیه ارزش آن را دارد؟

در این سند آمده است: «مقامات واشنگتن به این توهم خود ادامه میدهند که می توانند با کمک تحریم‌ها روسیه را تحت فشار قرار دهند. نویسندگان چنین نظریاتی با ساده لوحی تصور میکنند که این اقدامات میتواند کشور ما را بترساند.»

در وزارت خارجه روسیه یادآوری شده است: « در حال حاضر در کنگره آمریکا تقریبا حدود بیست پیش‌نویس قانون وجود دارد که تحریمهایی علیه روسیه را در نظر گرفته‌اند. برای برخی قانونگذاران آمریکایی که چنین ابتکارعمل‌هایی را ارائه میدهند، در اکثر موارد این مسئله فقط جنبه مردم فریبی داشته و به مشغله اصلی آنها تبدیل شده است. در حالیکه پدیدار شدن چنین تمایلات ضدروسی در سطح گسترده کاری بی فایده است. این مسئله مربوط به اقدامات تحریمی دولت آمریکا علیه روسیه نیز می‌شود که از سال 2011 به این طرف تاکنون بیش از 70 بار صورت گرفته وهیچ کدام از آنها نتوانسته خط مشی مستقل روسیه را تغییر دهد.»

در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده است: «ممنوعیت سرمایه گذاری آمریکایی‌ها در اقتصاد روسیه تنها می تواند به درآمد شهروندان خود این کشور آسیب برساند و  قادر نیست روند توسعه روسیه را متوقف کرده و خط مشی سیاسی انتخاب شده از سوی مقامات مسکو را تغییر دهد.»

“دمیتری پسکوف” سخنگوی رسمی کاخ کرملین نیز روز جمعه در تفسیر این مسئله به خبرنگاران اعلام کرد،  روسیه با دقت زیاد روند بررسی پیش‌نویس قانون بودجه نظامی آمریکا و اصلاحیه مربوط به تحریمهای جدید علیه روسیه را زیر نظر دارد، ولی هنوز ضرورتی برای واکنش نشان دادن به آن وجود ندارد.

وی گفت: «نباید عجله ای در این باره به خرج داد. این پیشنویس قانون ابتدا باید مراحل قانونی خود را گذرانده و سپس به امضای رئیس جمهوری آمریکا برسد تا قابلیت اجرایی پیدا کند. به همین دلیل هنوز زود است که به این مسئله واکنش جدی نشان داده شود.»

لازم به یادآوری است، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا اصلاحیه مربوط به پیش نویس قانون بودجه دفاعی سال مالی 2020 را مورد تایید قرار داد که در آن اعمال تحریم‌هایی علیه بدهی‌های دولتی روسیه در نظر گرفته شده است.

بر اساس این اصلاحیه، هیچ یک از شهروندان آمریکایی حق نخواهند داشت توافقات جدیدی درباره بدهی‌های دولتی روسیه انجام دهند. در این اصلاحیه همچنین مکانیسمی برای لغو این تحریم‌ها در نظر گرفته شده که بر اساس آن اگر دولت ایالات متحده به این نتیجه برسد که روسیه دیگر در هیچیک از انتخابات آمریکا مداخله نمی کند و کنگره آمریکا هم با این نتیجهگیری موافقت کند،  این تحریم‌ها ممکن است لغو شوند.

برچسب‌ها