مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398

مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398
خلاصه اخبار

در ماهی که گذشت همانطور که در نمودارها مشاهده می‌‌شود روند فرابورس صعودی و بورس نزولی بوده است.

در ماهی که گذشت همانطور که در نمودار فوق مشاهده می‌‌شود روند فرابورس صعودی و بورس نزولی بوده است. ریزش اخیر بازار نشان داد بازار نسبت به بنیاد شرکت‌ها و گزارش‌های آن‌ها بی‌توجه نبوده و بنا بر تصور بسیاری صرفا جریان نقدینگی افسار بازار را در دست نداشته است. بازار به عملکرد شرکت ها نیز توجه داشته است. در این ماه گزارش های منتشر شده عده ای از سرمایه گذاران را به حضور در بازار ترغیب و عده ای دیگر را به دوری از این بازار تشویق کرد. تعطیلی ها در هفته اول باعث شد که قدرت چندانی را در معاملات این برهه شاهد نباشیم. با این حال دو رویداد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تداوم سودآوری شرکت‌ها باعث شد که بازار به تدریج تغییر فاز داده و از جو منفی خارج شود.

مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود خالص حجم نقدینگی ورودی به بورس توسط اشخاص حقیقی در شهریورماه 536 میلیارد تومان می‌‌باشد. بیشترین جریان نقد ورودی و خروجی در روز توسط اشخاص حقیقی به ترتیب 271 میلیارد تومان و 407 میلیارد تومان بوده است.

مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398

شاخص ده صنعت پربازده

مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398

در آبان‌ماه شاخص محصولات فلزی (شامل شرکت های فاراک، فاذر و…) با کسب بازدهی بالای 24 درصد و صنعت اداره بازارهای مالی (شامل شرکت‌های بورس، کالا و…) با بازدهی بالای 15 درصد توانستد به ترتیب در صدر پربازده ترین صنایع بورس بایستند.

گروه سایر مالی با بازدهی بالای 14 درصد در جایگاه سوم ، گروه لاستیک با بازدهی بالای 12 درصد جایگاه چهارم و گروه خودرو و گروه کانی غیر فلزی با بازدهی بالای 11 درصد جایگاه پنجم و ششم صنایع پر بازده بورس هشتمین ماه سال را به خود اختصاص دادند.

همچنین صنعت بیمه و بازنشسته، صنعت قند و شکر ، صنعت فنی مهندسی و صنعت سرمایه گذاری ها به ترتیب جایگاه هفتم تا دهم را در میان صنایع پربازده بورس کسب کرده‌اند.

 در نمودار فوق بازدهی صنایع ذکر شده را در مقایسه با بازدهی کل بورس و فرابورس مشاهده می‌کنید.

نسبت P/E و P/S بازار

مروری بر وضعیت بازار سهام در آبان ماه 1398

نمودار فوق نسبت P/E و P/S  به روش TTM را نشان می‌دهد. تاریخ شروع نمودار از ابتدای سال 92 تا انتهای مهرماه 98 است. به طور کلی P/S نوساناتی بین 0.9 تا 2.12 و P/E   نوساناتی بین 4.7 تا 10.4 داشته است.

میانگین P/S  در دوره زمانی نمودار حدود 1.4 و میانگین P/E حدود 6.7 می‌باشد. در طول این مدت زمانی هر دو نسبت تقریبا مانند هم عمل کرده و هر گاه P/E سقف یا کف ساخته است، P/S  نیز رفتاری مشابه داشته است.

با این حال در پایان مهرماه P/E نزدیک میانگین و P/S  بالاتر از میانگین تاریخی خود بوده‌اند. این امر نشان می دهد سود هر سهم نسبت به فروش بیشتر رشد کرده است. به عبارتی دیگر حاشیه سود خالص شرکت ها افزایش یافته است. صورت های مالی نشان می دهد بخشی از سود شرکت ها مربوط به فعالیت های عملیاتی آن نبوده و ناشی از تسعیر ارز بوده است که سود غیر عملیاتی محسوب می‌شود. همچنین با این که نرخ فروش رشد داشته اما بخشی از هزینه های شرکت ها مانند هزینه انرژی مصرفی به همان میزان رشد نکرده است. لذا در بودجه 99 که احتمالا شاهد رشد نرخ انرژی خواهیم بود این تفاوت میان سود و فروش مرتفع گردد.

با توجه به نمودار پیش بینی می‌شود که احتمالا P/E و P/S  مانند نقطه زمانی مشابه در سال گذشته کمی رشد کرده و مجددا روند نزولی را در پیش گیرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها