مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران

مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران
خلاصه اخبار

گزارش پیش رو مروری بر وضعیت کلی اقتصاد ایران است که آن‌ را در سطح کلان مورد بررسی قرار می‌دهد.

داده‌ها و اطلاعات به کار رفته در این گزارش بر اساس آخرین گزارشات منتشر شده در منابع معتبر است.

حجم نقدینگی و تورم

این روزها با افزایش نرخ تورم، باردیگر توجه سیاست‌گذاران و کارشناسان اقتصادی به تورم و راهکارهای مهار کردن آن معطوف شده است. افزایش بهای کالاهای وارداتی به سبب نوسانات نرخ‌های ارز، وجود تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، از جمله عوامل ایجاد تورم در بازار است. باوجود اینکه تورم در ایران صرفا یک پدیده پولی نیست و مشکلات ساختاری اقتصاد و تورم وارداتی و حتی تورم مورد انتظار نیز بر شکل‌گیری آن تاثیرگذار است، اما رشد حجم نقدینگی اثر بسزایی بر ایجاد تورم در جامعه دارد. در واقع چنانچه نقدینگی کنترل نگردد، نمی‌توان انتظار کاهش تورم را داشت.

رشد پول و نقدینگی در دهه‌های اخیر روندی افزایشی و بی‌ثبات پیدا کرده است. نتایج حاصل از بررسی رابطه بین حجم نقدینگی و تورم نشان دهنده این است که در بلندمدت یک درصد افزایش در رشد نقدینگی منجر به افزایش 0.89 درصدی تورم در جامعه می‌شود. با توجه به آمارها، به طور میانگین نقدینگی در سه ماهه اول 97 نسبت به 96، با رشد 24 درصدی همراه بوده است.

برطبق آخرین آمارها، حجم نقدینگی تا نه ماهه سال1397 برابر با 1,764,000 میلیارد تومان بوده است.

در جدول زیر نرخ تورم متوسط در هر ماه در سال 1397 را مشاهده می‌نمایید:

مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران

در فروردین ماه 1398 نرخ متوسط تورم 30.6 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به 51.4 درصد رسید.

روند صادرات غیرنفتی ایران

عمده صادرات در فروردین ماه سال جاری شامل میعانات گازی، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌های به جز بنزین، پروپان مایع شده و همچنین محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد می‌باشد. برطبق گزارشات گمرک در نه ماهه سال 1397، عمده مقاصد صادراتی محصولات ایران کشورهای عراق، چین، امارات متحده عربی، افغاستان و کره می‌باشند. در فروردین امسال به طور متوسط قیمت هرتن کالای صادر شده حدود 299 دلار بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل 24درصد با افت همراه بوده است.

در جدول زیر میزان صادرات فروردین 1398 با فروردین 1397 مقایسه شده است:

مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران

روند واردات غیرنفتی ایران

عمده‌ی واردات محصول به ایران در فرودین سال جاری عمدتا شامل برنج، ذرت دامی، کنجاله سویا، کره بسته بندی شده و لوبیای سویا می‌باشد. پنج کشور عمده طرف معامله در واردات بر اساس ارزش در یازده ماهه 1397، شامل کشورهای چین، امارات متحده عربی، ترکیه، هند و هلند می‌باشد. هرتن قیمت وارداتی در فروردین 98 حدود 1.121 دلار بوده است. این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 14.29 درصد با کاهش ارزش دلاری مواجه بوده است.

در جدول زیر میزان واردات فرودین 1398 با فروردین 1397 مقایسه شده است:

مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران

به گزارش روابط عمومی مرکز بازرگانی فردوسی میزان صادرات و واردات کشور در یک ماهه نخست سال 98، متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی 24 درصد و وارداتی تا بیش از 14 درصد کاهش داشته است.

مقایسه بازدهی بازارهای مالی

در طی سالیان گذشته، همواره درپی کاهش نرخ سود بانکی، بازارهایی که جانشین آن بودند مورد توجه سرمایه‌گذاران و مردم قرار می‌گرفتند. برای بسیاری از افراد حرفه‌ای تر بورس انتخاب جایگزین بود و برای افراد کمتر حرفه ای بازار مسکن. همه‌ی افراد به دنبال یافتن بازاری هستند که با داشتن ریسک کم درعین حال توانایی ایجاد بازده بالا را داشته باشد، خصوصا در مقطعی از زمان که قیمت‌ها به صورت ثانیه‌ای درحال جهش و تغییر هستند. افراد و سرمایه‌گذاران به محض افزایش قیمت در بازار مسکن به دنبال یافتن مسیر دیگری برای سرمایه‌گذاری می‌افتند. بازار ارز و طلا، بازار‌های جذاب بعدی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود.

در شرایط فعلی، پیش‌بینی آینده وضعیت اقتصادی ایران کاری بسیار دشوار است. در زمانی که حتی برای کارشناسان نیز پیش‌بینی روند بازارهای سرمایه‌گذاری امری دشوار بنظر می‌آید، نگهداری پول با توجه به اینکه هرروز از ارزش آن نیز کاسته می‌شود کاری اشتباه است. بنابراین بهتر است در پی یافتن بازاری باشیم که با کمترین ریسک ممکن بیشترین بازدهی را نصیبمان کند. در جدول زیر بازدهی اردیبهشت ماه، انواع بازارهای سرمایه‌گذاری را ملاحظه می‌فرمایید.

مروری بر آخرین وضعیت اقتصادی ایران
برچسب‌ها