مرد ونزوئلایی با استفاده از بیت‌کوین خانواده‌ی خود را نجات داد

مرد ونزوئلایی با استفاده از بیت‌کوین خانواده‌ی خود را نجات داد
خلاصه اخبار

در شرایطی که هر روز امکان زندگی در ونزوئلا بحرانی‏‌تر و سخت‏‌تر می‏‌شود، یکی از کاربران رمزارز بیت‎کوین توضیح می‌‏دهد که در این وضعیت چگونه او و خانواده‏‌اش از طریق به کارگیری رمزارزها به زندگی خود ادامه می‌‏دهند.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت، او تمام پول و سرمایه خود را به بیت‎کوین تبدیل کرده است و فقط در مواقع مورد نیاز، مقداری از آن را به پول در حال تورم کشورش یعنی بولیوار(Bolivar) تبدیل می‌کند.

فقط بیت ‎کوین و نه به بولیوار

کارلوس هرناندز(Carlos Hernandez) که در شهر گوایانا(Guayana) ونزوئلا در حال زندگی است، داستان خود را به نیویورک تایمز در مورد این که چگونه بیت‎کوین زندگی خانواده‎اش را در شرایط بحرانی کشورش نجات داده‌ ‏است، بازگو کرده است. با در نظر گرفتن تورم ۳٫۵ درصدی بولیوار ونزوئلا، او می‏‌گوید که:

«من اصلاً از بولیوار که پول رسمی کشور است، استفاده نمی‏‌کنم. من تمامی پول و سرمایه‎ی خودم را به بیت‌کوین تبدیل کرده‎ام. اگر همه پولم را در قالب بولیوار در اختیار داشتم، این شرایط یک خودکشی محض اقتصادی به حساب می‌آمد.»

او توضیح می‌‏دهد که هیچ گونه حساب بانکی خارجی ندارد. کنترل‏‌های اعمال شده بر روی فضای پولی در ونزوئلا هیچ راه آسانی برای من در راستای استفاده و دسترسی به پول‌های مرسوم خارجی مانند دلار باقی نگذاشته است. هرناندز می‎گوید که رمزارز او را قادر کرده ‏‌است که بتواند تأمین هزینه‏‌های خانوار را به تنهایی برعهده بگیرد. این درحالی است که پدر او کارمند دولت بوده و حقوق ماهیانه‏‌ای در حدود ۶ دلار دارد و مادرش نیز به عنوان یک زن خانه‎دار، هیچ گونه درآمدی ندارد.

همچنین هرناندز توضیح می‏‌دهد که برادرش نیز کاملاً متکی به رمزارزها می‏‌باشد. برادرش خوان(Juan) که ۲۸ سال دارد، یک وکیل است که به کار فریلنسینگ(دورکاری) رو آورده است. چرا که در وضعیتی که تورم بیش از حد اتفاق می‎افتد و همه مردم دائماً در حال فقیر شدن هستند، مشتریان یک وکیل نیز در این حالت روز به روز فقیر و فقیرتر می‏‌شوند. همچنین هرناندز توضیح می‌دهد که برادرش برای این که از کارهای فریلنسری خود، پرداختی داشته باشد، باید از رمزارز استفاده کند. چرا که او به مانند سایر افراد در سایت‏‌ها که از پی‌پال استفاده می‏‌کنند، نمی‌‏تواند از آن استفاده کند(به دلیل تحریم‌های آمریکا). همچنین این که در ونزوئلا، صرافی‎ها فقط با ارز ملی این کشور کار می‏‌کنند.

همچنین رمزارزها به خوان کمک کرد تا در موقع رفتن به کلمبیا، پولش در مرز این کشور، کشف و ضبط نگردد. چرا که بر اساس توضیح هرناندز، پرسنل ارتش ونزوئلا در کشف و ضبط پول مردم، موقع ترک کشور در مرزها، شهرت دارند. در کل ار صحبت‏‌های هرناندز می‌توان نتیجه گرفت که، رمزارزها زندگی خانواده‎اش را نجات داده‌اند.

تبدیل رمزارز به بولیوار

هرناندز توضیح می‌دهد که هر روز برای خرید مایحتاج روزانه مانند شیر در ونزوئلا نیاز است که رمزارزی را به بولیوار تبدیل کند. او از پلتفرم Localbitcoins(سایتی برای خرید بیت‌کوین توسط شخص به شخص، چیزی مانند سایت دیوار در ایران) برای پیدا کردن خریدارانی که دارای حساب در بانک مشابهی هستند، استفاده می‏‌کند تا بدین ترتیب، عملیات انتقال پول به راحتی و با سرعت صورت گیرد. او می‏‌گوید:

«من در یک مرتبه، نمی‏‌توانم مقدار زیادی بیت‎کوین را تبدیل کنم. دولت هنوز کار نظارت بر تراکنش‏‌های رمزارزی را شروع نکرده است ولی با این وجود، آن‏ها تراکنش‏‌های صورت گرفته با بولیوار را نظارت می‌‏کنند. به طوری که در صورت شکل‏‌گیری هر تراکنش ۵۰ دلاری یا بیش‌‏تر، آن‏‌ها حساب بانکی شما را بلوکه می‏‌کنند تا این که منبع دارائی‏‌های خود را به دولت شرح دهید.»

پلتفرم localbitcoins به محلی محبوب برای ونزوئلایی‏‌ها تبدیل شده است. میزان و حجم مبادله در این صرافی دائماً در حال افزایش می‏‌باشد. به طوری که با رسیدن به مقدار حجم ۲۴۸۷ بیت‎کوین در آخر هفته ۹ فوریه، توانست رکورد موجود در این حوزه را بشکند. هفته پیش نیز این مقدار برابر با ۱۹۳۹ بیت‎کوین بوده است.

همچنین در یک صرافی دیگر این کشور به نام Paxful هفته پیش رکورد حجم مبادلاتی شکسته شد. به طوری که مقدار خرید و فروش در حدود ۷۴٫۶۶ درصد نسبت به سال گذشته، رشد داشته است. از طرفی نیز تعداد خرید و فروش‏‌های صورت گرفته در این صرافی با افزایش ۱۱۸ درصدی رو به رو شده است. به طوری که به صورت ماهانه در حدود ۶۱ هزار و ۵۳۴ تراکنش در این پلتفرم صورت می‏‌گیرد.

اخیراً دولت نیکولاس مادورو(Nicolas Maduro) در ونزوئلا برای اعمال کنترل بر روی فعالیت‏‌های رمزارزی تصمیم به وضع برخی قوانین و مقررات از جمله قرار دادن مالیات بر روی تراکنش‏‌ها، گرفته است.

خیریه‎ها از بیت‎کوین استفاده می‏‌کنند

همانند هرناندز در ونزوئلا، خیریه‏‌ها نیز از مزایای بدون محدودیت بیت‎کوین استفاده می‏‌کنند. یکی از این خیریه‏‌ها در ونزوئلا یک سازمان غیر دولتی است که از بیت‌کوین برای تأمین بوجه در راستای کمک به ونزوئلایی‎ها استفاده می‌‏کند.

سال گذشته، برای روز جهانی کودک در ونزوئلا، سازمان‏‌های انسان دوستانه غیردولتی کمک‎های مالی بیت‌کوین را از صرافی‏‌هایی مانند Paxful جمع‎آوری کرده بودند. به طوری که با استفاده از این کمک‌ها، به دو آشپزخانه که روزانه پذیرای ۱۵۰۰ نفر است و دو یتیم‌خانه، سوپ مرغ داده شد. همچنین صدها بسته‏‌ی گوشت نیز در بین مردم و در خیابان‏‌ها توزیع شد.