مراحل پایانی تهیه بسته رونق بخش مسکن

مراحل پایانی تهیه بسته رونق بخش مسکن
خلاصه اخبار

رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تهیه بسته رونق بخش مسکن در مراحل پایانی قرار دارد و در هفته پیش‌رو، رونمایی می‌شود، تدوین روش‌های متنوع تامین مالی را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های این بسته عنوان کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک مسکن، در مراسم افتتاح پروژه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان شمال‌غرب تحت عنوان «نرگس رشدیه تبریز» با اشاره به ظرفیت‌های صنعت ساخت و ساز در شرایط فعلی اقتصادی گفت: تولید مسکن به‌عنوان حوزه‌ای که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، شناخته شده است. تقریبا از یک سال پیش به‌دلیل تحریم‌های آمریکا در شرایط ویژه اقتصادی خاص قرار گرفتیم و این فشارها نشانه این است که وارد یک نبرد اقتصادی تمام عیار با آمریکا شدیم.وی افزود: بنابراین برای اینکه ما بتوانیم از این شرایط در کشور عبور کنیم باید از تمامی پتانسیل‌های داخلی که به تحریم‌ها وابسته نیستند، استفاده کنیم.رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه باید اقداماتی برای جلوگیری از کاهش «رشد اقتصادی»، کوچک شدن اقتصاد و افزایش اشتغال‌زایی انجام دهیم، گفت: یکی از بخش‌هایی که واجد این شرایط است و کمترین تاثیر را می‌تواند از تحریم‌ها به خود ببیند حوزه مسکن و ساختمان است که تمام نهاده‌های آن در داخل موجود است و می‌تواند نیازهای داخلی را فراهم کند.

انارکی افزود: با توجه به اینکه مسکن و ساختمان از اولویت‌های دولت و وزیر راه و شهرسازی است، در همین راستا احداث ۴۰۰ هزار واحد برای سال‌های ۹۸ و ۹۹ برنامه‌ریزی شده است. ضمن اینکه ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده مسکن مهر تا پایان امسال تکمیل می‌شود تا پرونده مسکن مهر بسته شود. دولت در این زمینه برنامه‌های ویژه‌ای دارد؛ به‌طوری‌که در مجموع طی دو سال آینده ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور عرضه خواهد شد که می‌تواند ظرفیت قابل‌توجهی را برای رشد اقتصادی، رونق تولید و حتی افزایش اشتغال فراهم کند. مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تدوین بسته رونق بخش مسکن از اواخر سال گذشته در بانک مسکن آغاز شده و مراحل نهایی خود را طی می‌کند، گفت: گروه مالی بانک، شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، شرکت تامین سرمایه و سایر شرکت‌های وابسته به بانک مسکن نیز در تدوین این بسته مشارکت دارند و سعی شده در آن هم به بخش عرضه و هم به بخش تقاضا توجه شود. وی با بیان اینکه مهم‌ترین موضوع در صنعت ساختمان موضوع تامین مالی است، گفت: اگر این موضوع حل نشود این طرح‌ها و پروژه‌ها ولو با طراحی زیبا روی کاغذ خواهند ماند و اجرا نخواهند شد؛ بنابراین مهم‌ترین موضوعی که در این بسته پیش‌بینی شده تامین مالی پروژه‌ها است.

مراحل پایانی تهیه بسته رونق بخش مسکن

انارکی گفت: سعی کردیم روش‌های تامین مالی متنوع در این بسته پیش‌بینی شوند. یکی از مهم‌ترین منابعی که ما امکان نقد کردن آن را تاکنون نداشتیم، تسهیلاتی است که در پرتفوی بانک نگهداری می‌شود و به‌عنوان دارایی بانک است که خالص آن حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. بخش قابل‌توجهی از این تسهیلات می‌تواند در قالب اوراق مشارکت رهنی یا اوراق MBS به نقدینگی جدید تبدیل شود و یک جریان جدید مالی را در مجموعه بانک مسکن و شرکت‌های تابعه ایجاد کند و موجب توسعه فعالیت‌ها باشد. مدیرعامل بانک مسکن اظهار امیدواری کرد: این بسته هفته آینده در اولین همایش بانک مسکن رونمایی شود تا یک تحرک جدید در مجموعه بانک و شرکت‌های تابعه ایجاد شود.انارکی درباره پروژه نرگس رشدیه تبریز نیز گفت: در این پروژه سعی شده تمام ابعاد فنی و معماری به کار گرفته شوند به‌طوری‌که با استقبال مواجه شده و تمام واحدهای آن به فروش رسیده است.وی همچنین با اشاره به بیست و نهمین سالگرد تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری مسکن گفت: مجموعه این گروه امروز به یک هلدینگ بزرگ تبدیل شده است. وظیفه بانک مسکن این است برند گروه سرمایه‌گذاری مسکن که حاصل مجموعه دستاوردهای این شرکت طی ۲۹ سال اخیر است را ارتقا دهد و در این راستا گام بر می‌داریم.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها