مذاکره کنندگان تجاری چین و امریکا تلفنی گفت و گو کردند

مذاکره کنندگان تجاری چین و امریکا تلفنی گفت و گو کردند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، دو طرف در این مکالمه تلفنی به مبادله دیدگاه های خود در مسائل اقتصادی و تجاری در چارچوب موافقت نامه روسای جمهوری دو کشور در دیدار حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در ژاپن پرداختند. آنطور که شینهوا، خبرگزاری رسمی چین روز چهارشنبه گزارش کرده است دو طرف در […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، دو طرف در این مکالمه تلفنی به مبادله دیدگاه های خود در مسائل اقتصادی و تجاری در چارچوب موافقت نامه روسای جمهوری دو کشور در دیدار حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در ژاپن پرداختند.

آنطور که شینهوا، خبرگزاری رسمی چین روز چهارشنبه گزارش کرده است دو طرف در مکالمه جدید خود به توافق رسیده‌اند که دور تازه ای از مذاکرات را پیرو توافق نامه ترامپ و شی در ژاپن بزودی برگزار کنند.

لیوخه همچنین عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس هیات مذاکره کننده چین با آمریکا است.

“چینگ شانگ” وزیر بازرگانی چین هم در این گفت و گوهای تجاری حاضر بود.

از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۱ نشست دو جانبه درباره اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز مذاکرات تجاری دو کشور، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیه مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامه اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند.

چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

با این حال روسای جمهوری دو کشور در حاشیه اجلاس سران گروه بیست در ژاپن به توافق رسیدند که مذاکرات را بار دیگر از سربگیرند ترامپ همچنین در این نشست قول داد که تعرفه جدید بر کالاهای چینی تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات جدید اعمال نکند.