مدیریت بازار ارز با هدف‌گذاری بر نرخ بنیادی

مدیریت بازار ارز با هدف‌گذاری بر نرخ بنیادی
خلاصه اخبار

یک کارشناس اقتصادی، گفت: بانک مرکزی اگر بخواهد سیاست‌های موفقیت امیزی در مدیریت بازار ارز داشته باشد، هدفگذاری خود را روی مدیریت ارز بر روی نرخ بنیادی بازار ارز بگذارد.  

به گزارش سیگنال به نقل از ایبنا، حمید زمان زاده شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره بازار ارز، اظهار داشت: بانک مرکزی اگر بخواهد سیاست های موفقیت آمیزی در مدیریت بازار ارز داشته باشد، هدفگذاری خود را روی مدیریت ارز بر روی نرخ بنیادی بازار ارز بگذارد.  

وی ادامه داد: اگر بانک مرکزی زمانی خلاف عوامل بنیادی بازار ارز بخواهد بازار ارز را مدیریت کند روندهایش خلاف بازار و ناپایدار خواهد بود اما اتفاقی که از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ افتاده است بانک مرکزی موفق شد برآورد مناسبی از نرخ بنیادی ارز را به دست آورد و بدون اعلام نرخ آن، طرف های عرضه و تقاضای نرخ ارز را به نحوی کنترل کنند که ثبات نسبی بر بازار ارز حول این نرخ بنیادی حاکم باشد.

این کارشناس اقتصادی، گفت: نوسانات گسترده نرخ ارز جلوگیری شود و بتوان آن را مدیریت کرد. تغییر سیاست های بانک مرکزی در ماه های اخیر موجب شده نرخ ارز را حول نرخ بنیادی مدیریت کنیم.  

وی گفت: بانک مرکزی در ماه‌های اخیر با کنترل انتظارات تورمی و انتظارات بازار ارز، توانست تقاضای سفته بازی را در این بازار به حداقل برساند. تلاش های بانک مرکزی در ماه های گذشته موجب شد فعالان اقتصادی این چشم انداز را پیدا کنند که بازار ارز با توجه به ریسک هایی که دارد آن بازدهی لازم و کافی را به آنها ندهد.  

زمان زاده گفت: از خرداد امسال نرخ تورم نقطه به نقطه در کشورمان با کاهش مواجه شد و پیش بینی می شود این کاهش نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه های بعدی با شتاب بیشتری ادامه یابد و یکی از عوامل کاهش این تورم، ثبات بازار ارز است.  

وی با اشاره به اینکه حجم مبادلات بازار سرمایه در مقایسه با دیگر بازارها از جمله ارز و مسکن، کوچک است، گفت:‌شرایط بنیادین این بازار و عرضه و تقاضا منجر به رشد شاخص بورس شده است.  

زمان زاده اضافه کرد: تحولات اخیر از جمله توقیف نفتکش انگلیسی، نشان دهنده قدرت بازدارندگی منطقه ای ایران است. بسیاری فکر می کنند این اقدامات موجب تنش و شوک ارزی می شود در حالی که عکس آن است و زمانی که قدرت بازدارنده خود را نشان می دهیم موجب آرامش سیاسی و اجتماعی در کشور می شود و همچنین برخی کشورهای منطقه هم در حال تغییر سیاست های خود نسبت به کشورمان هستند زیرا متوجه شدند که قدرتی که در منطقه باقی خواهد ماند ایران است و روی قدرت های خارجی نمی توان تکیه کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.