مخالفت بانک مرکزی دانمارک با حذف اسکناس ۵۰۰ یورویی

مخالفت بانک مرکزی دانمارک با حذف اسکناس ۵۰۰ یورویی
خلاصه اخبار

بانک مرکزی دانمارک در‌خواست بانک مرکزی اروپا را برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی در راستای مبارزه با پولشویی نادیده می‌گیرد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبنا، بانک مرکزی دانمارک در حال نادیده گرفتن درخواست بانک مرکزی اروپا برای ممنوع کردن اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی است.

این در حالی است که دانمارک اقدامات خود را در مبارزه با پولشویی شدت بخشیده است.در همین حال مقامات دانمارکی اعلام کردند ممنوعیت این اسکانس‌ها مغایر با توافقات اروپا در راستای حرکت آزاد سرمایه است؛ اما از طرفی هم به‌کارگیری این اسکناس در فعالیت‌های مجرمانه ممنوعیت آن را توجیه می‌کند.مقامات دانمارک اظهار کردند تصمیم بانک مرکزی اروپا برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی از سوی «اف‌ای تی اف» پیشنهاد شده است.

وزیر تجارت دانمارک گفت: یکی از دلایل بانک مرکزی اروپا برای توقف انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی، نگرانی در مورد تسهیل فعالیت‌های غیر قانونی از طریق این اسکناس‌ها است.بر همین اساس، قانونگذاران دانمارکی در حال اتخاذ یکسری اقدامات بعد از رسوایی بدترین پرونده پولشویی ۲۳۰ میلیارد دلاری «دانسه بانک» این کشور هستند. پارلمان دانمارک در حال بررسی ممنوعیت اسکناس ۵۰۰ یورویی برای دومین بار در ماه آینده میلادی خواهد بود که در صورت تصویب آن کسی مجاز به استفاده از آن بعد از دهم ژانویه ۲۰۲۰ میلادی به منظور سپرده‌گذاری یا تبدیل آن به دیگر اسکناس‌ها نخواهد بود.

منبع: donya-e-eqtesad.com