مجلس با حذف ارز ترجیحی موافقت کرد؟

مجلس با حذف ارز ترجیحی موافقت کرد؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، دیروز برنامه مکتوب دولت برای حذف ارز ترجیحی به مجلس رفت. آیا کمیسیون تلفیق در خصوص این برنامه به توافق رسید؟

آنطور که تسنیم گزارش داده، سید کاظم دلخوش، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401 گفت: دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا 15 آذر هر سال به مجلس تقدیم کند و سپس با تشکیل کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی لایحه پیشنهادی دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اختلاف نظر در خصوص حذف ارز ترجیحی

وی با بیان اینکه در حال حاضر کمیسیون تلفیق در دو شیفت بررسی لایحه پیشنهادی دولت را آغاز کرده است، تصریح کرد: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه 1401 درخصوص تبصره یک بند الف (حذف ارز ترجیحی) نظرات متفاوتی داشتند و نتوانستند به نقطه نظر مشترکی برسند به همین دلیل بررسی این تبصره به زمان دیگری موکول شد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401 افزود: مخالفان معتقدند با حذف ارز ترجیحی و رفتن به سمت ارز 23 هزار تومانی، در صورتی که برنامه نداشته باشیم قطعا جامعه دچار مشکلاتی می‌شود، همچنین موافقان ضمن موافقت با ارز ترجیحی دغدغه‌هایی داشتند و موافقت‌شان مشروط بود. از سوی دیگر حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند اثر مستقیم بر افزایش قیمت‌ها داشته باشد.

حذف ارز ترجیحی اثر مستقیم بر افزایش قیمت‌ها دارد

وی افزود:گران شدن یک کالا تاثیر مستقیم بر قیمت سایر کالا‌ها دارد و قطعا قیمت دارو، نان و کالا‌های ضروری افزایش می‌یابد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه 1401 گفت: حذف پلکانی ارز 4200 تومانی شوک کمتری به بازار وارد می‌کند.

دلخوش بیان کرد: دولت باید اقدامات جبرانی برای کنترل و تنظیم قیمت‌ها پس از حذف ارز 4200 تومانی داشته باشد.

حذف ارز ترجیحی، اختلال در نظام توزیع است

در ادامه محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اصرار دولت به اجرای مصوبه قبلی مبنی بر حذف ارز ترجیحی و پرداخت مبلغ 100 تا 170 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه به مردم است.

وی بیان کرد: پرداخت ارز 4200 تومانی، نظام تولید کشور را دچار اختلال کرده و قاچاق افزایش یافته است. نخستین دلیل موافقت ما با حذف ارز ترجیحی، اختلال در نظام توزیع است.

 در نظارت ضعیف هستیم

زنگنه افزود: ما در نظارت بر یک حلقه ضعیف هستیم، اما می‌خواهیم بر 20 حلقه نظارت داشته باشیم! مورد داشتیم که به اسم واردات جو با کیفیت درجه یک ارز 4200 گرفته شده، اما به دلیل نبود نظارت جو درجه سه وارد شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مورد جالب‌تر اینکه قبل ارز 4200 تومانی از یکی از نهاده‌های دامی هفت میلیون تن واردات داشتیم، اما پس از ارز 4200 تومانی و کاهش تعداد دام‌ها و مرغداری‌ها 9 میلیون تن وارد می‌شود.

آخرین اخبار طلا و ارز را در صفحه اخبار طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.