قیمت نفت از بلاتکلیفی در جهت صعود پیش می‌رود

قیمت نفت از بلاتکلیفی در جهت صعود پیش می‌رود
خلاصه اخبار

خوش بینی فزاینده در بازار نفت در هفته های اخیر نشان می دهد تاجران انتظار دارند بازار پر رونق تری در سال جاری پیش رو داشته باشند .

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، خوش بینی فزاینده در بازار نفت در هفته های اخیر نشان می دهد تاجران انتظار دارند بازار پر رونق تری در سال جاری پیش رو داشته باشند . 
شرکت کنندگان در بازار نفت حالا انتظار دارند کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا و ایران ادامه یابد و بازار را تا انتهای 2019 پررونق سازد . 
مشخص است که نفت خام برنت برای نیمه دوم سال جاری 0.9 دلار در هر بشکه گرانتر خواهد بود در حالی که در پایان سال گذشته 0.7 دلار در هر بشکه پایین‌تر معامله شد . 
در این شرایط به اصطلاح وارونگی در بازار ، قیمت های پیش بینی شده آینده بالاتر خواهند بود که نشانی از بازار پررونق تر است یا بازاری که عرضه کافی ندارد. در حالت مخالف قیمت های آینده پایین تر خواهند بود که نشانه عرضه بیش از حد نفت است و باعث می شود ذخیره نفت برای آینده پرمنفعت باشد . 
بنابراین این شرایط وارونگی که هدف اصلی اوپک از توافق کاهش تولید 2017 بود، نشان می‌دهد بسیاری شرکت کنندگان بازار نفت انتظار بازاری پر رونق را در نیمه دوم 2019 دارند و در نتیجه قیمت های بالاتری را پیش بینی میکند . 
طی دو هفته گذشته ،حساسیت در بازار نفت به طور فزاینده خوشبینانه بوده است. اول عربستان نشان داد که در ماه مارس 500 هزار بشکه بیشتر از سهمش  طبق قرارداد اوپک، تولیدش را پایین می آورد و صادراتش را نیز به زیر 7 میلیون بشکه در روز می رساند. بعد شواهد نشان دادند که آمریکا و چین می توانند به یک قرارداد تجاری برسند که جلوی رشد کند اقتصاد و ضربه خوردن به تقاضای نفت را میگیرد . بعد تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا عرضه نفت را محدود کرد، هرچند معلوم نیست با این تحریم‌ها چقدر نفت از بازار کم می‌شود و رویکرد آمریکا نسبت به معافیت‌های مشتریان نفت ایران هنوز مشخص نشده است . 
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان در این هفته گفت امیدوار است بازار نفت تا آوریل به حالت تعادل بازگردد. تصمیم رهبران اوپک برای انجام هر کاری در جهت متعادل کردن عرضه و تقاضا مسلم است . 
کاهش تولید عربستان و اوپک، تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا و امید به حل جنگ تجاری بین آمریکا و چین همه باعث خوشبینانه شدن بازار نفت در آینده می شود، ولی افزایش تولید نفت آمریکا و کاهش رشد تقاضا دوباره می‌تواند بدبینی را به بازار بازگرداند .