قیمت طلا به ۱۵۰۰ دلار می‌رسد؟

قیمت طلا به ۱۵۰۰ دلار می‌رسد؟
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، قیمت طلا پس از انکه انتظارات بازارها درباره کاهش نرخ‌های بهره امریکا تغییر کرد و همچنین به دلیل افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای خرید دارایی‌های مطمین به دلیل رشد تنش‌های تجاری، فضای بیشتری برای صعود پیدا کرده است. به گزارش تجارت‌نیوز، نگرانی‌های تجاری باعث شد قیمت طلا هفته […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، قیمت طلا پس از انکه انتظارات بازارها درباره کاهش نرخ‌های بهره امریکا تغییر کرد و همچنین به دلیل افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای خرید دارایی‌های مطمین به دلیل رشد تنش‌های تجاری، فضای بیشتری برای صعود پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نگرانی‌های تجاری باعث شد قیمت طلا هفته گذشته به بالاترین حد در شش سال اخیر صعود کند. در معاملات اتی روز جمعه بازار امریکا، هر اونس طلا ۲۵ دلار و ۱۰ سنت (۱.۸ درصد) افزایش یافت و در ۱۴۵۷ دلار و ۵۰ سنت بسته شد که بالاترین قیمت از نهم مه سال ۲۰۱۳ بود و برای کل هفته ۲.۷ درصد رشد داشت.

بازار پس از اینکه رییس‌جمهور امریکا وضع تعرفه ۱۰ درصدی روی ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی از اول سپتامبر را اعلام کرد، موجی از سردرگمی و هراس را احساس کرد. برخی از سرمایه‌گذاران بر این باورند که تنش‌های تجاری بیشتر به معنای ان خواهد بود بانک مرکزی امریکا موضع سیاست پولی خود را تسهیلی خواهد کرد.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت «تی‌دی سکیوریتیز» در این باره به کیتکونیوز گفت: به احتمال زیاد انتظارات درباره عمیق شدن کندی رشد اقتصادی پس از تصمیم اخیر کاخ سفید محقق می‌شود. بانک مرکزی امریکا ممکن است درباره کاهش نرخ‌های بهره اشتیاق بیشتری پیدا کند و اقدامات جدی‌تری از انچه بازار تصور می‌کند، انجام دهد.

ابزار دیده‌بان فدرال CME‌ نشان می‌دهد که بازار احتمال یک دور دیگر کاهش نرخ‌های بهره در سپتامبر را ۹۸.۱ درصد پیش‌بینی می‌کند در حالی که جروم پاول، رییس بانک مرکزی امریکا پس از تصویب کاهش نرخ‌های بهره در نشست هفته گذشته اعلام کرده بود بانک مرکزی قصد ندارد یک سلسله کاهش نرخ‌های بهره را اغاز کند.

به گفته ادوارد مایر، مشاور مستقل کالا در شرکت INTL FCStone، ابهامات پیرامون تجارت ممکن است برای بانک مرکزی انگیزه لازم را برای کاهش بیشتر نرخ‌های بهره ایجاد کند چرا که بانک مرکزی امریکا به شدت نگران دورنمای تجاری است.

بازده اوراق قرضه جهانی نیز نقش مهمی در قیمت طلا دارند و زمینه را برای صعود قیمت این فلز ارزشمند مهیا کرده‌اند. بازده اوراق قرضه امریکا به شدت کاهش پیدا کرده و بازده اوراق قرضه المان نیز نرخ بهره منفی را نشان می‌دهد که برای بالا رفتن قیمت طلا مثبت است.

تحلیلگران با توجه به اینکه تنش‌های تجاری یکی از عوامل اصلی رشد قیمت طلا بوده است، احتمال شکسته شدن قیمت ۱۵۰۰ دلار را مطرح کرده‌اند.

جاسپر لاولر، مدیر تحقیقات گروه لندن کپیتال اظهار کرد طلا در پایین ۱۴۵۰ دلار فاز تحکیم را سپری کرده و موفق شده است بالای سطح ۱۴۰۰ دلار بماند. تمامی این موارد نشان می‌دهد که طلا در استانه صعود به مرز ۱۵۰۰ دلار است.

البته برخی از تحلیلگران برای کوتاه مدت محتاطتر مانده‌اند. میلک انتظار دارد سقف طلا در حدود ۱۴۵۰ دلار و کف قیمت این فلز ۱۴۰۰ دلار باشد.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، هفته جاری بازار منتظر شنیدن اظهارات جیمز بولارد، رییس بانک فدرال سن لوییس و چارلز ایوانز، رییس بانک فدرال شیکاگو و همچنین انتشار شماری امار اقتصادی امریکا خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها