قیمت دلار زیر ۱۲ هزار تومان ماند / بازار ارز به اخبار سیاسی توجهی نکرد

قیمت دلار زیر ۱۲ هزار تومان ماند / بازار ارز به اخبار سیاسی توجهی نکرد
خلاصه اخبار

در اولین روز هفته، برخلاف انتظار شماری از معامله‌گران ارزی، نوسانات بازار محدود بود و دلار و سکه به خبرهای سیاسی توجهی نکردند. روز شنبه، دلار عمدتا در دو کانال ۱۱ هزار و ۷۰۰ و ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان نوسان کرد؛ در بازار موازی سکه تمام نیز عمدتا زیر کانال چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله می‌شد، هرچند در مقاطعی بالای این مرز خرید و فروش نیز صورت گرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، پیش از اغاز به کار بازار، معامله‌گران در صفحات مجازی عمدتا عنوان می‌کردند که بازار روز شنبه می‌تواند به خبرهای سیاسی حاکی از افزایش تنش‌ها واکنش نشان دهد.

اعلام رییس‌جمور امریکا مبنی‌ بر مورد هدف قرار دادن پهپاد ایرانی که بعدا توسط ایران تکذیب شد و توقیف نفتکش انگلیسی دو خبری بودند که شماری از افزایشی‌های بازار پیرامون ان مانور می‌دادند.

خصوصا انکه در واکنش به خبر اول، اونس در بازارهای جهانی افزایش مقطعی را تجربه کرد و سپس با خروج از هیجان در کانال هزار و ۴۲۰ دلار به کار خود پایان داد.

با این حال، روز شنبه به‌ نظر می‌رسید بازار بیشتر در کنترل بازارساز است و او تمایل دارد که قیمت برخلاف روند شدید کاهشی هفته گذشته، بیشتر با ثبات حرکت کند.

ساعت چهار بعدازظهر روز شنبه، ارزش دلار روی عدد ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان قرار گرفت که ۱۰۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه بود.

این قیمت کمی بالاتر از نرخ دلار در سامانه نیما بود و به‌ نظر می‌رسد، بازارساز تمایل دارد قیمت دلار در سامانه نیما و بازار ازاد در نزدیکی هم قرار داشته باشد.

در چنین شرایطی که قیمت دلار با افزایش تقاضای احتیاطی مواجه نشده بود، بیشتر در جهتی حرکت کرد که بازارساز تمایل داشت.

عاملی که موجب می‌شد معامله‌گران روزی کم‌نوسان و خنثی را پشت‌سر بگذارند؛ چراکه نه می‌توانستند بازار را به سوی قیمت‌های پایین‌تر هدایت کنند و نه توان تقاضایی برای عبور دلار از مرز ۱۲ هزار تومانی وجود داشت.

در این شرایط، برای اینکه قیمت دلار یک بار دیگر در مسیر صعودی قرار بگیرد، یا نیاز است که تقاضای تجاری افزایش پیدا کند یا اینکه تقاضای احتیاطی به بازار وارد شود.

با این حال، حداقل نوسانات بازار در روز شنبه نشان داد که در شرایط کنونی معامله‌گران و افراد عادی چندان نسبت به اخبار سیاسی حساس نیستند.

البته عده‌ای نیز باور داشتند خبر المانیتور مبنی‌ بر مذاکره ظریف با نماینده ترامپ کمی در فروکش سایر اخبار موثر بوده است.

با این حال، دسته بیشتری از فعالان باور داشتند، اثر اخبار سیاسی بر بازار ارز کمرنگ شده است.

یکی دیگر از نشانه‌های تمایل بازارساز به‌ منظور کاهش نوسانات بازار و تثبیت قیمت در نزدیکی سامانه نیما، نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی بود.

دیروز صرافی‌های بانکی قیمت دلار را در ابتدای روز حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان ثبت کردند و تا حدود ساعت چهار بعدازظهر این قیمت به ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان رسید که فاصله ۲۰۰ تومانی بازار ازاد و حدود ۱۰۰ تومانی با بازار نیما داشت.

در اولین روز هفته نرخ حواله درهم نیز نوسان چندانی نداشت و عمدتا در کانال سه هزار و ۲۰۰ تومانی تغییرات خود را ثبت کرد.

نرخ حواله درهم معمولا در همان ابتدای روز از سوی معامله‌گران رصد می‌شود و تغییرات ان، انتظارات بازیگران داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به این ترتیب، از کانال حواله درهم نیز در اولین روز هفته بازار تحت تاثیر قرار نگرفت.

عده‌ای از فعالان بازار معتقدند نوسانات محدود دلار در خرداد و ۱۵ روز ابتدایی تیر ماه در کنار افت شدید هفته گذشته از جمله عوامل مهمی بوده‌اند که نگاه شماری از افراد عادی را از بازار دور کرده است.

در این شرایط از نگاه فعالان، معامله‌گران ترجیح می‌دهند نقدینگی خود را به سمت بازارهای دیگر حرکت دهند؛ گروهی که به‌دنبال ریسک‌های بیشتر هستند، ممکن است سرمایه خود را روانه بازار سهام کنند، حال انکه افرادی که ریسک‌گریزتر هستند، ترجیح می‌دهند به‌ دنبال دریافت سود بانکی باشند.

با این حال، با توجه به اینکه قیمت دلار در هفته گذشته افت زیادی را تجربه کرد، عده‌ای از معامله‌گران باور دارند، قیمت می‌تواند همچنان به‌ واسطه اصلاحات قیمتی تعدیل شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها