قیمت دلار با بهبود روابط ایران و امارات چه تغییری می‌کند؟

قیمت دلار با بهبود روابط ایران و امارات چه تغییری می‌کند؟
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، المان‌های مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد سفر هفته گذشته هیات نظامی امارات متحده عربی به ایران دارای سیگنال‌های مثبتی در خصوص مبادلات تجاری میان این دو کشور است. پاسخ ایران به تهدید امریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت، بستن تنگه هرمز بود که ۸۰ درصد از […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، المان‌های مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهد سفر هفته گذشته هیات نظامی امارات متحده عربی به ایران دارای سیگنال‌های مثبتی در خصوص مبادلات تجاری میان این دو کشور است.

پاسخ ایران به تهدید امریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت، بستن تنگه هرمز بود که ۸۰ درصد از نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس از این تنگه عبور می‌کند. بنابراین قطعا بسته شدن این تنگه برای کشور امارات به عنوان یکی از کشورهای بزرگ صادرکننده نفت در جهان می‌تواند گران تمام شود.

از سوی دیگر گزارش‌های بلومبرگ نشان می‌دهد بسته شدن حساب‌های بانکی و سقوط ریال موجب شده که ۸۰ درصد از ایرانی‌هایی که با امارات فعالیت تجاری دارند، کشورهای عمان، قطر، ترکیه و گرجستان را به عنوان مقصد فعالیت تجاری خود انتخاب کنند.

رییس انجمن بازرگانان ایران در امارات نیز از قصد امارات برای اعطا ویزاهای ورود مجدد را به تجار و باز کردن حساب‌های بانکی برای سرمایه‌گذاران و بازرگانان ایرانی در دوبی خبر داده است.

همچنین واردات از امارات متحده عربی در ۱۰ ماهه ابتدایی سال گذشته کاهش ۳۲ درصدی داشته است.

بنابراین فاکتورهای ذکر شده نشان می‌دهد از یک سو اقتصاد امارات تحت تاثیر اتفاقات اخیر بوده و به دنبال بازار ایران است و به دنبال ان دیگر مقامات اماراتی در سفر خود به ایران به دنبال ایجاد تغییراتی در مبادلات تجاری میان دو کشور بوده‌اند.

مرتضی عزتی، کارشناس اقتصادی معنقد است امارات سکویی برای واردات به ایران بود، بنابراین این سکو اگر باز نشود بهتر است.

وی در این خصوص افزود: اگر این سکو باز شود واردات کشور افزایش می‌یابد، بنابراین تقاضا برای ارز افزایش پیدا می‌کند و در نهایت موجب افزایش نرخ ارزهای خارجی می‌شود و از این جهت مثبت نیست.

عزتی در ادامه به وجهه مثبت گسترش روابط دو کشور را نیز مطرح کرد: ممکن است به علت مناطق ازاد در امارات هزینه واردات را در برخی از کالاها کاهش بدهد. اگر در برخی از کالاها که ما ناچاریم و واردات از امارات بهتر است هزینه واردات را کاهش دهیم می‌تواند به کاهش هزینه‌های ارزی کشور کمک کند.

وی اما برای اثر مثبت این گسترش روابط این شرط را قایل است که کشور امارات به عنوان سکوی افزایش واردات تلقی نشود بلکه به سکوی بهینه‌سازی واردات‌های موجود تبدیل شود که با این کار می‌تواند موجب کاهش نرخ ارز شود.

وی در پایان عنوان کرد: در مجموع هر چه فضای واردات بیشتر شود تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد که امارات بیشتر این موقیعت را دارد. از سوی دیگر اگر بتوانیم از امارات امتیازهایی بگیریم، مثل این که به اندازه واردات کالا از امارات، صادرات به این کشور داشته باشیم. در این صورت به طور متقابل عرضه ارز،صادرات افزایش می‌یابد، حتی می‌تواند به کاهش ارزهای خارجی کمک کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.