قیمت جهانی نفت 1 اسفند 97

قیمت جهانی نفت 1 اسفند 97
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه به بالاترین رقم خود در سال 2019 نزدیک شده است. رسیدن نفت به این سطوح قیمتی به دلیل کاهش عرضه سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا بوده است اما افزایش تولیدات نفتی امریکا و پیش بینی ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری می کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از رویترز، قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه به بالاترین رقم خود در سال 2019 نزدیک شده است. رسیدن نفت به این سطوح قیمتی به دلیل کاهش عرضه سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا بوده است اما افزایش تولیدات نفتی امریکا و پیش بینی ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری می کنند.
شاخص نفتی امریکا (وست تگزاس اینترمدیت) با کاهشی 16 سنتی نسبت به جلسه معاملاتی قبل، 55 دلار و 93 سنت به ازای هر بشکه معامله می شود که نزدیک به 56 دلار و 33 سنت بوده که بالاترین قیمت این شاخص در سال 2019 می باشد که در همین هفته ثبت شد.
قیمت نفت برنت با 0.05 درصد کاهش به 66 دلار 42 سنت رسید که نسبت به بالاترین سطح قیمتی سال 2019 (66 دلار و 83 سنت) کاهشی 41 سنتی را نشان می دهد. قیمت ها به دلیل کاهش سطح تولیدات اوپک نسبت به ماه گذشته افزایش داشته اند. انتظار می رود عربستان به نمایندگی از اوپک و به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت دنیا به دلیل کاهش عرضه نفت در بازار جهانی، صادرات نفت سبک خود را به آسیا کاهش دهد.
سال گذشته میلادی اوپک به همراه برخی متحدانش (همانند روسیه) به دلیل ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت، تولیدات خود را 1.2 میلیون بشکه کاهش دادند.
بانک BNP Paribas در گزارشی می نویسد: “انتظارات از کاهش صادرات نفت عربستان تحقق یافته و به نظر می رسد تولید نفتی عربستان در سه ماهه اول 2019 میلادی کمتر از 10.31 میلیون بشکه در روز باشه که در 7 دسامبر مورد توافق اوپک و متحدانش قرار گرفته بود. همچنین به دلیل کاهش عرضه ها انتظار داریم نفت برنت در سه ماهه دوم 2019 با ادامه روند صعودی خود به 73 دلار و نفت WTI به 66 دلار برسد.”

دیگر عامل افزایش قیمت نفت

دیگر عامل افزایش قیمت نفت، تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا می باشد. بر خلاف تحریم ها، و بر اساس گزارش شرکت Refinitive، صادرات نفت ایران با 1.25 میلیون بشکه در روز در ماه ژانویه از انتظارات بیشتر بود که همین عامل باعث کاهش قیمت ها شد. انتظار بسیاری از کارشناسان از صادرات نفتی ایران با توجه به تحریم های امریکا در نوامبر سال گذشته 1 میلیون بشکه در روز بود.
در نقطه مقابل عامل افزایش دهنده قیمت ها، میزان تولید نفت امریکا است که با افزایشی 2 میلیون بشکه در سال 2018، به رکورد 11.9 میلیون بشکه در روز رسید که سازمان مدیریت اطلاعات انرژی امریکا انتظار دارد این آمار همچنان افزایشی باشد.
بانک BNP Paribas با در نظر گرفتن افزایش تولید نفت امریکا عنوان می کند در سه ماهه چهارم 2019 امکان کاهش قیمت نفت اوپک به 67 دلار و نفت WTI به 61 دلار در هر بشکه وجود دارد. این بانک اشاره می کند نفت امریکا به دلیل افزایش تولیدات شیل به بازار های جهانی صادر می شود که خود درگیر کاهش رشد اقتصاد جهانی می باشند.
برای مشاهده قیمت های لحظه ای نفت و مشتقات می توانید از اپلیکیشن سیگنال استفاده کنید