قیمت جهانی نفت در 29 بهمن 97

قیمت جهانی نفت در 29 بهمن 97
خلاصه اخبار

کاهش تولید اوپک و متحدانش و همچنین تحریمهای امریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث شده قیمت نفت به بالاترین رقم خود از نوامبر سال گذشته برسد.

به گزارش سیگنال، کاهش تولید اوپک و متحدانش و همچنین تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث شده قیمت نفت به بالاترین رقم خود از نوامبر سال گذشته برسد.
قیمت نفت برنت در حالی به 66 دلار و 78 سنت رسید که این رقم بالاترین قیمت نفت در سال 2019 به شمار میرود. هر چند اندکی بعد با انتشار گزارش کاهش فروش خودروی چین در ژانویه که باعث تردید تقاضای نفتی در دومین مصرف کننده نفت دنیا خواهد شد، این قیمت تعدیل شده و در لحظه تنظیم این گزارش 66 دلار و 45 سنت است. شاخص نفتی امریکا (وست تگزاس اینترمدییت) نیز به 56 دلار و 30 سنت رسیده است.
از عوامل افزایش قیمت نفت میتوان به کاهش عرضه 1.2 میلیون بشکه های اوپک و متحدانش (اوپک پلاس)، تحریم نفتی ایران و ونزوئلا توسط امریکا اشاره کرد. همچنین امیدواری معامله گران به حل مناقشه سیاسی-تجاری امریکا و چین عامل دیگر رشد قیمت ها است.
آنچنان که بانک ANZ در یادداشتی مینویسد: نشانه های مثبتی که از مذکرات تجاری چین و امریکا به گوش میرسد موجب تحکیم احساس مثبت بر بازارها شده است.
هر چند رشد دکل های نفتی امریکا موجب تقویت طرف عرضه شده است. آنطور که گزارش هفتگی Baker Hughes عنوان میکند دکل های نفتی امریکا با افزایش 3 عددی به 857 عدد رسیده است که حال آنکه این تعداد سال گذشته میلادی 800 عدد بود.