قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/09 | افزایش قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/09 | افزایش قیمت نفت با کاهش ذخایر آمریکا
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز پنجشنبه به واسطه کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت امریکا افزایش یافت؛ در حالی که نگرانی ها از دورنمای اقتصاد جهانی از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری کرد.

قیمت نفت برنت با 0.47 درصد معادل 32 سنت افزایش، 68 دلار و 19 سنت معامله شد. این شاخص روز گذشته یک درصد افت را تجربه کرده بود. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 0.82 درصد معادل 48 سنت افزایش، در سطح 59 دلار و 29 سنت قرار گرفت.

داده های منتشر شده ی روز چهارشنبه از موسسه نفت امریکا (API) نشان می دهد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به 24 می با 5.3 میلیون بشکه کاهش، به سطح 474.4 میلیون بشکه رسیده است. آمار رسمی ذخایر نفت امریکا ساعت 15 روز پنجشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی (EIA) منتشر خواهد شد.

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/09
نمودار تغییر هفتگی سطح ذخایر نفت امریکا از سال 2017

خارج از ایالات متحده اما قیمت نفت روی خط حمایتی کاهش تولید نفت توسط سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) و روند نزولی صادرات ایران قرار دارد.

به گزارش رویترز، داده های منتشر شده از نفتکش ها و دو منبع حاضر در این صنعت بیانگر کاهش 400 هزار بشکه در روز صادرات نفت ایران است. این بدان معنی است که با شروع تحریم های امریکا علیه منبع اصلی درآمد ایران، صادرات نفت این کشور در ماه می به نصف مقدار ماه آوریل رسیده است.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند از آنجایی که عربستان سعودی تمایلی به سقوط قیمت ها به سطح 50 دلار در اواخر سال 2018 ندارد، توافق کاهش تولید اوپک در نشست ماه آینده این سازمان گسترده تر خواهد شد (پیش از این نیز در سیگنال اشاره کرده بودیم عربستان برای جلوگیری از کسری بودجه در سال 2019 به نفت بالای 80 دلار احتیاج دارد). از زمان اعمال محدودیت های تولید توسط اوپک، قیمت نفت حدود 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/09
غروب خورشید پشت پمپ نفت در نزدیکی سنت فایکر، شهر پاریس، فرانسه / عکاس: کریستین هارتمن

روند نزولی کاهش تقاضا در بازار نفت

یکی از عواملی که از رشد بیشتر قیمت ها جلوگیری می کند، تاثیر اختلافات تجاری بین چین و امریکا بر کاهش رشد اقتصاد جهانی و در نتیجه کاهش مصرف سوخت است.

گروه تحقیقاتی Bernstein Energy روز پنجشنبه در یادداشتی عنوان کرد: “افزایش جنگ تجاری چین و امریکا نشان دهنده ریسک در بازار نفت است. اداره اطلاعات انرژی امریکا پیش بینی تقاضای جهانی نفت در سال 2019 را تا 100.4 میلیون بشکه در روز کاهش داده است (1.3 درصد افزایش تقاضای سالانه) و ما احتمال تجدید نظر متقاضیان خرید نفت را (با توجه به ریسک های موجود) زیاد می دانیم. تحت یک جنگ تجاری تمام عیار، رشد تقاضای نفت می تواند تا 0.7 درصد به صورت سالانه کاهش یابد. به خاطر این تقاضای شکننده و حتی با وجود کاهش عرضه، هر افزایش قیمتی در بازار نفت محدود خواهد بود”

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.