قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/08 | سایه جنگ تجاری بر سر اختلالات عرضه در بازار نفت!

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/08 | سایه جنگ تجاری بر سر اختلالات عرضه در بازار نفت!
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز چهارشنبه به واسطه نگرانی ها از تاثیر جنگ تجاری بر کاهش رشد اقتصاد جهانی، حدود 1 درصد کاهش یافت. در این میان اختلالات عرضه به دلیل کاهش تولید اوپک و تنش های سیاسی در منطقه خاورمیانه از قیمت ها حمایت کردند.

قیمت نفت برنت امروز با 0.93 درصد معادل 64 سنت کاهش، به 68 دلار و 3 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 1.25 درصد معادل 74 سنت کاهش، در قیمت 58 دلار و 40 سنت معامله شد.

آن طور که جیمز میک، مدیر اجرایی و پورتفوی انرژی شرکت سرمایه گذاری امریکایی Tortoise در یک پادکست اشاره کرد، عملکرد نفت ضعیف بود چون “خرس” هایی که روی کاهش تقاضا (کاهش قیمت ها) شرط بسته بودند در حال برنده شدن از “گاو” هایی هستند که به کاهش عرضه (افزایش قیمت ها) امیدوار بودند.

او همچنین اضافه کرد: “سرمایه گذاران از منظر کلان، خصوصا مسئله تشدید اختلافات بین چین و امریکا، نگران تقاضای جهانی هستند.”

فواد رزقزادا، تحلیلگر کارگزاری آتی Forex.com می گوید نگرانی دیگر کاهش ارزش ارز کشور های در حال توسعه است که خرید نفت خام را که به دلار قیمت گذاری می شود، برای آن ها گران می کند.

طبق داده های اداره اطلاعات انرژی امریکا (EIA)، علی رغم نگرانی های اقتصادی، تقاضای جهانی نفت با میانگین 100 میلیون بشکه در روز از ابتدای امسال تا کنون خوب عمل کرده است.

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/08
تاسیسات نفتی در دریاچه ماراکیبو، شهر کابیماس، ونزوئلا / عکاس: اسحاق اروتیا

اما تحلیلگران نگران کاهش اعتبارات به دلیل کاهش رشد اقتصادی هستند که می تواند مانع از رشد معاملات کامودیتی ها باشد.

شرکت کارگزاری کامودیتی Marex Spectron در نوشته ای عنوان کرد: “ما به دلیل فضای کوتاه مدت اقتصاد کلان همچنان محتاط باقی خواهیم ماند. نگرانی های ما مشخصا دسترسی به اعتبارات در بازار فیزیکی کامودیتی است.” شرکت کارگزاری سنگاپوری Eastport نیز همین نگرانی را دارد. این شرکت در نوشته ای روز چهارشنبه گفت: “افزایش جانب احتیاط و خودداری از ریسک کردن می تواند روی رشد اقتصادی تاثیر گذار باشد.”

با وجود این نگرانی ها که باعث کاهش بهای نفت می شوند، قیمت نفت همچنان منقبض است. جیمز میک در این رابطه می گوید: “ریسک های عرضه همزمان با عدم قطعیت ژئوپلتیکی در منطقه خاورمیانه، همچنان بالا خواهد ماند.” به این مورد توافق ادامه دار کاهش تولید سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) را نیز اضافه کنید. اوپک و برخی متحدانش از جمله روسیه قرار است اواخر ژوئن و یا اوایل جولای گرد هم آیند تا در خصوص ادامه سیاست تولید گفت و گو کنند. انتون سیلانوف، معاون نخست وزیر روسیه، روز چهارشنبه اعلام کرد این کشور احتمال افزایش تولید نفت را در نظر خواهد گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.