قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/07 | بازار نفت در میان کاهش تولید اوپک، تحریم های آمریکا و جنگ تجاری!

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/07 | بازار نفت در میان کاهش تولید اوپک، تحریم های آمریکا و جنگ تجاری!
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز سه شنبه به وسیله کاهش تولید به رهبری اوپک و تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا حمایت شد؛ در حالی که نگرانی ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی به قیمت ها فشار آورد.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت با 0.39 درصد معادل 27 سنت کاهش، در سطح 68 دلار و 50 سنت معامله شد. قیمت نفت وست تگزاس اما در این میان با 0.43 درصد معادل 25 سنت افزایش، 58 دلار و 88 سنت معامله شد. این شاخص روز دوشنبه به دلیل تعطیلات عمومی در امریکا معامله نشد.

قیمت ها به وسیله کاهش تولید سازمان کشور های تولید کننده نفت (اوپک) و تشدید تنش های سیاسی در منطقه خاورمیانه حمایت شده اند. اوپک و برخی از متحدانش از جمله روسیه قرار است 25 و 26 ژوئن (4 و 5 تیر ماه) گرد هم آیند تا در خصوص سیاست های تولید گفت و گو کنند.

قیمت جهانی نفت امروز 1398/03/07
جک های پمپ کننده در یک میدان نفتی در شهر میدلند، ایالت تگزاس، امریکا | عکاس: نیک آکسفورد

شرکت خدمات مالی Citibank عنوان کرد: “آشفتگی های سیاسی در منطقه خاورمیانه سرمایه گذاران را تشویق به تغییر جهت سرمایه گذاری به سمت بازار گاوی می کند. صادرات ایران همچنان تحت فشار تحریم های امریکا باقی خواهد ماند. این موضوع از آنجایی است که به نظر می رسد اوپک قصد دارد در آینده ای نزدیک، نفت بیشتری نسبت به سطوح توافق شده تولید کند.”

در بازار های فیزیکی نفت، پرمیموم های نفت خاورمیانه ابتدای ماه جاری به دلیل کاهش عرضه، به بالاترین سطوح قیمتی خود در سال های اخیر دست پیدا کردند. فراتر از کاهش تولید نفت اوپک، تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا نیز سبب کاهش عرضه بازار شده است.

ترامپ سال گذشته از توافق بین المللی هسته ای با ایران در سال 2015 (موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک – برجام) خارج شد. واشنگتن به دنبال افزایش تحریم هاست تا با جلوگیری از فروش نفت، به اقتصاد ایران ضربه بزند.

واشنگتن همچنین تحریم هایی علیه صادرات ونزوئلا وضع کرده است تا موجب سرنگونی دولت نیکلاس مادورو شود. خوان گوایدو تحت حمایت امریکا و اروپا، معتقد به تقلب سازمان یافته در انتخابات 2019 بوده و از نظر مجلس ملی ونزوئلا، رئیس جمهور موقت این کشور است.

علیرغم این موارد بازار ها به دنبال کاهش رشد اقتصادی که از نتایج ادامه جنگ تجاری میان امریکا و چین بوده و سبب کاهش مصرف نفت خواهد شد، محتاطانه رفتار می کنند. مت استنلی، معامله گر شرکت Starfules، اشاره داشت:

“ما قبل از اینکه به گاوهای بازار گوش کنیم، باید نشانه هایی از یک تقاضای قوی را مشاهده کنیم.”