قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/19

قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/19
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز پنج شنبه علیرغم کاهش غیر منتظره ذخایر نفت خام امریکا، در میان نگرانی های جنگ تجاری بین چین و امریکا یک درصد کاهش یافت.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت امروز با 0.71 درصد معادل 50 سنت کاهش، به 69 دلار و 87 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 0.69 درصد معادل 43 سنت کاهش، 61 دلار و 69 سنت معامله شد.

جفری هلی تحلیلگر ارشد صرافی OANDA در سنگاپور اشاره کرد: “انتشار رقم موجودی ذخایر نفتی امریکا، به بازار تنها یک شتاب موقت داد. همه چیز به این بر می گردد که آیا مذاکره تجاری امروز جلوی افزایش تعرفه روز جمعه را خواهد گرفت یا خیر.”

جنگ تجاری این هفته با افزایش تنش ها بین دو اقتصاد بزرگ جهان باعث کاهش قیمت نفت شده و بر چشم انداز اقتصاد جهانی سایه افکنده است. دونالد ترامپ روز چهارشنبه عنوان کرد چین توافق مذاکرات تجاری را زیر پا گذاشته و در صورتی که توافقی حاصل نشود، با تعرفه های سفت و سختی مواجه خواهد شد.

افزایش تعرفه های گمرکی قرار است روز جمعه، همزمان با حضور دو روزه ی لیو هی، معاون نخست وزیر چین در واشنگتن اعمال شود.

جفری هلی ادامه می دهد: “در صورتی که پیشرفت کافی برای عقب نشینی ترامپ از اعمال تعرفه های جدید حاصل شود، قیمت نفت خیلی سریع سقوط اخیر خود را جبران خواهد کرد. اما یک نتیجه ی ضعیف سبب کاهش بیشتر قیمت نفت خواهد شد.”

قیمت نفت به واسطه کاهش عرضه سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش از جمله روسیه، حمایت شده است. هر دو شاخص برنت و وست تگزاس امسال بیش از 30 درصد رشد داشته اند.

تحریم های ایالات متحده علیه ایران و ونزوئلا نیز سبب کاهش عرضه نفت شده است. استفان اینز، مدیر ارشد معاملات شرکت مدیریت دارایی SPI عنوان کرد: “از جنبه بنیادی، نظم و ترتیب عرضه اوپک برقرار بوده و آمار عرضه امریکا نیز به اندازه پیش بینی ها نبوده است. این ها درحالی است که تقاضای نفت در آسیا در حال افزایش است. این بدین معنی است زمانی که فروش های ناشی از پیش بینی جنگ تجاری کاهش یابد، قیمت ها دوباره به حالت قبل باز می گردند.”

یکی از نشانه های ثبات تقاضای جهانی، داده های واردات گمرک چین است که روز چهارشنبه منتشر شد. این آمار نشان می دهد بزرگترین وارد کننده نفت در جهان در ماه آوریل به رکورد واردات 10.6 میلیون نفت در روز رسیده است. آمار اداره اطلاعات انرژی امریکا روز چهارشنبه از کاهش غیر منتظره ذخایر نفتی امریکا خبر داد. بر این اساس ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به 3 می کاهش 4 میلیون بشکه ای را تجربه کرده است. این موضوع باعث جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت شد.