قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/18

قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/18
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز چهارشنبه در میان تحریم های ایالات متحده علیه ایران و ونزوئلا، کاهش تولیدات نفت اوپک و افزایش واردات نفت چین افزایش یافت.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت با 0.50 درصد معادل 35 سنت افزایش، به 70 دلار و 23 سنت رسید. نفت وست تگزاس نیز با 0.78 درصد معادل 48 سنت افزایش، در سطح 61 دلار و 88 سنت معامله شد.

اوله هنسن، مدیر استراتژی بخش کامودیتی بانک Saxo دانمارک اشاره کرد: “چشم انداز بنیادین منقبض و حامی قیمت بازار نفت از بین نرفته است.” در حقیقت کارشناسان معتقدند تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث منقبض نگه داشته شدن بازار خواهد شد.

طبق داده های منتشر شده ی اداره کل گمرکات چین در روز چهارشنبه، واردات نفت خام چین به رکورد جدیدی در ماه در سطح 10.64 میلیون بشکه در روز دست یافته است. این آمار نشان از افزایش واردات 11 درصدی نفت نسبت به سال گذشته برای بزرگترین وارد کننده نفت جهان دارد.

آمارها همچنین نشان می دهند چین به صورت میانگین روزانه 10.03 میلیون بشکه نفت در چهارماهه اول سال 2019 وارد کرده است که نسبت به همین مدت زمان در سال گذشته، حاکی از رشد 8.9 درصدی است. افزایش تقاضای چین در حالی است که عرضه نفت در بازار های جهانی کاهش یافته است.

ایالات متحده نوامبر سال گذشته تحریم های نفتی علیه ایران را مجددا وضع کرد و از همه کشور های خواست واردات نفت خام از ایران را قطع کنند. ایران گفته است با این تحریم ها مقابله کرده و به صادرات نفت خود ادامه می دهد.

واشنگتن علیه ونزوئلا نیز تحریم نفتی وضع کرده است. موضوعی که به اختلال طرف عرضه بیشتر دامن خواهد زد.

تحریم های امریکا علیه این دو کشور صادر کننده نفت در شرایطی اعمال شده است که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) به جهت سر پا نگه داشتن قیمت، تولیدات خود را کاهش دادند. ریک پری، وزیر انرژی امریکا، روز سه شنبه اعلام کرد عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت اوپک، با افزایش عرضه کمبود نفت ایران را جبران خواهد کرد.

اعضای اوپک قرار است ژوئن امسال در مرکز خود در وین، پایتخت اتریش، دور هم جمع شوند تا در رابطه با سیاست تولید برای ادامه سال 2019 بحث و گفتگو کنند.

قیمت های امروز تقریبا کاهش قیمت ابتدای هفته را جبران کرد. این کاهش قیمت ها به دلیل اعلام واشنگتن مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی بر روی کالاهای وارداتی چینی بوده است. بانک ANZ در همین راستا عنوان کرد افزایش تنش های تجاری باعث ابهام در چشم انداز نفت شده است.

اداره اطلاعات انرژی امریکا (EIA) روز سه شنبه پیش بینی میزان افزایش تقاضا برای نفت در سال 2019 را با 20 هزار بشکه کاهش به 1.38 هزار بشکه رساند. افزایش تولید نفت امریکا می تواند به زودی نگرانی های طرف عرضه بازار نفت را از بین ببرد. طبق گزارش EIA، انتظار می رود میانگین تولید نفت خام امریکا امسال از 12.3 میلیون بشکه در روز به 12.45 میلیون بشکه در روز افزایش یابد. EIA همچنین پیش بینی کرده میزان تولید نفت امریکا در سال 2020 به 13.38 میلیون بشکه در روز برسد. عددی که می تواند امریکا را جلوتر از روسیه و عربستان سعودی به بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان بدل کند.