قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/17

قیمت جهانی نفت امروز 1398/02/17
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز سه شنبه از جانب تشدید تنش جنگ تجاری میان آمریکا و چین که می تواند باعث کاهش رشد اقتصاد جهانی شود، تحت فشار قرار گرفت اما تحریم های امریکا علیه دو تولید کننده نفت اوپک یعنی ایران و ونزوئلا مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شد.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت با 0.04 درصد معادل 3 سنت کاهش به 71 دلار و 21 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اما با 0.18 درصد معادل 11 سنت افزایش نسبت به جلسه معاملاتی قبل، 62 دلار و 36 سنت قیمت خورد.

معامله گران می گویند قیمت نفت به دلیل به تاخیر افتادن مذاکرات تجاری بین چین و امریکا تحت فشار قرار گرفته است. جنگ تجاری می تواند به رشد اقتصاد جهانی و مصرف سوخت ضربه بزند.

مذاکرات بین دو اقتصاد بزرگ دنیا پس از اعلام ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه های گمرکی جدید بر روی کالاهای وارداتی چینی، به در بسته خورده است.

شرکت خدمات کشتیرانی Eastport در گزارشی نوشت: “افزایش اختلافات تجاری میان واشنگتن و پکن باعث کاهش پیشبینی های ما برای تولید کنندگان محصولات نفتی خواهد شد.”

در طرف عرضه اما بازار همچنان انقباضی باقی مانده است. تشدید تحریم ها علیه صادرات نفت ایران و حضور نظامی بیشتر امریکا در منطقه خاورمیانه از دلایل این امر است. ایران تهدید کرده علیه تحریم های امریکا، “اقدامات متقابل” انجام دهد که می تواند به معنای شروع مجدد برخی فعالیت های هسته ای باشد.

تحریم های ایالات متحده تا کنون صادرات نفت ایران را نصف کرده و به زیر 1 میلیون بشکه در روز رسانده است. انتظار می رود با تشدید تحریم ها ارسال محموله های نفتی ایران به مشتریانش در ماه می به زیر 500 هزار بشکه در روز برسد.

واشنگتن همچنین تحریم هایی را علیه ونزوئلا به رهبری نیکلاس مادورو اعمال کرده است. این تحریم ها باعث اختلال در عرضه این کشور بعنوان یکی از تاسیس کنندگان سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) شده است.

بانک سرمایه گذاری Goldman Sachs روزسه شنبه اشاره کرد ریسک های عرضه و بنیادی سبب عقب نشینی قیمت نفت برنت شده است. این در حالی است که فعالیت پالایشگران با اتمام تعمیر و نگهداری فصل بهار، دوباره شروع می شود. این بانک همچنین اشاره کرد قیمت نفت خام تا پایان سال کاهش پیدا خواهد کرد. پیشبینی ما برای سه ماهه سوم 2019 برای نفت برنت 65 دلار و 50 سنت است.

بانک امریکا گفت ما در کوتاه مدت انتظار عقب نشینی نفت برنت را داریم. این بانک اضافه کرد تمام جریانات متقاطع عرضه و تقاضا با افزایش ظرفیت انتقال میدان نفتی پرمیان امریکا و افزایش تولید بیش از تقاضا توسط اوپک، طی چند ماه آینده از بین خواهد رفت تا یک توازن میان عرضه و تقاضا شکل گیرد. شرکت خدمات مالی مریل لینچ می گوید انتظار دارد عربستان سعودی تولید نفت خود را به آرامی و همزمان با خارج شدن نفت ایران از بازار، افزایش دهد. این شرکت با توجه به شرایط فعلی بازار، کف قیمتی 70 دلار را برای نفت برنت در نظر گرفت.