قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۲

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز پنجشنبه با شکستن رکورد تولید نفت توسط امریکا کاهش پیدا کرد. خارج از امریکا اما بازار نفت همچنان شرایط انقباضی را تجربه می کند. اتمام مهلت معافیت خرید نفت ایران، تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا و کاهش تولید اوپک از دلایل این مدعا هستند.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت با 0.25 درصد معادل 18 سنت کاهش، در قیمت 72 دلار معامله می شود. همچنین قیمت نفت وست تگزاس امریکا نیز با 0.24 درصد معادل 15 سنت کاهش، در قیمت 63 دلار و 45 سنت قرار گرفت.

بانک ANZ در گزارشی روز پنجشنبه اعلام کرد: “قیمت نفت پس از افزایش ذخایر نفت خام امریکا به بالاترین میزان خود از نوامبر 2017، کاهش شدیدی را تجربه کرد. این در حالی است که پالایشگاه های امریکایی وارد فاز نگهداری و تعمیرات بهاری می شوند که طبیعتا این امر تقاضا برای نفت را کاهش داده و باعث افزایش بیشتر موجودی ذخایر خواهند شد.”

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۲

اداره اطلاعات انرژی امریکا (EIA) روز چهارشنبه اعلام کرد: “پس از شکست رکورد تولید 12.3 میلیون بشکه در روز، ذخایر نفت امریکا هفته گذشته با افزایشی 9.9 میلیون بشکه ای به بالاترین میزان خود از سپتامبر 2017 رسید و در سطح 470.6 میلیون بشکه قرار گرفت در حالی که فعالیت های پالایشی کاهش یافتند.”

خارج از امریکا اما بازار جهانی نفت همچنان شرایط انقباضی به خود گرفته است. در این بین بحران سیاسی در ونزوئلا، اعمال تحریم علیه ایران که اینبار دیگر هیچ معافیتی را در بر نخواهد گرفت و کاهش تولید اوپک بیشترین تاثیر را دارند.

محمد بن احمد ال رومحی، وزیر انرژی عمان اشاره کرد هدف اوپک این بود تا برگزاری نشست مجدد در ماه ژوئن 2019، تولید خود را کاهش دهند.

برخلاف میل بسیاری از کشور های عضو اوپک برای ادامه کاهش تولید و در نتیجه قیمت بالاتر نفت، ممکن است این گروه مجبور به افزایش تولید شود.

بانک کانادایی RBC Capital عنوان کرد: “وضعیت ونزوئلا در تصمیم گیری اوپک نقش مهمی ایفا خواهد کرد. وزرای انرژی عضو این سازمان باید بدانند چند بشکه در روز نفت بیشتری تولید کنند تا شکاف عرضه و تقاضا پر شود.”

فراتر از ونزوئلا، تحلیلگران Fitch Solutions در رابطه با ریسک حذف لیبی از بازار نفت به دلیل جنگ داخلی هشدار دادند. خطر بی ثباتی دو تولید کننده کلیدی در بازار جهانی نفت، یعنی لیبی و ونزوئلا، قابل چشم پوشی نیست.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۲

سود آوری صنعت نفت افزایش پیدا خواهد کرد

برای تولید کنندگان، بازار نفت انقباضی به معنای سود بیشتر است. تحلیلگران در Bernstein Energy در گزارشی ضمن اشاره به اینکه قیمت کنونی نفت، منعکس کننده میانگین هزینه نهایی (average marginal cost) برای بیشتر تولید کنندگان است، اشاره کردند:

“ما یک لیست 50تایی از بزرگترین شرکت های حوزه نفت و گاز در جهان (بر اساس گزارش سالانه 2018) را مورد بررسی قرار دادیم و پیش بینی می کنیم هزینه نهایی، 71 دلار به ازای هر بشکه است. این عدد برابر قیمت کنونی نفت بوده اما از میانگین بلند مدت نفت در 61 دلار بیشتر است. با سبقت قیمت از هزینه، مارجین های این صنعت بیش از 200 درصد در سال 2018 افزایش داشته است و به بالاترین میزان خود در 5 سال اخیر رسیده است.”