قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۱

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
خلاصه اخبار

روز چهارشنبه قیمت نفت در پی انتشار گزارشی مبنی بر افزایش ذخایر نفت امریکا، افزایش پیدا کرد؛ اما بازار جهانی نفت به واسطه تشدید بحران های سیاسی در ونزوئلا، فشار بیشتر تحریم های امریکا علیه ایران و کاهش تولید اوپک همچنان حالت انقباضی به خود گرفته است.

به گزارش سیگنال، قرارداد آتی نفت برنت با 0.69 درصد معادل پنجاه سنت کاهش به 71 دلار و 56 سنت رسید. قرارداد آتی نفت وست تگزاس امریکا نیز با با یک درصد معادل 64 سنت کاهش، در قیمت 63 دلار و 27 سنت با تقاضا رو به رو شد. حجم معاملات نیز به دلیل تعطیلات روز 1 می در برخی کشور ها کاهش یافت.

روز سه شنبه موسسه نفت امریکا (API) عنوان کرد ذخایر نفت امریکا با افزایش 6.8 میلیون بشکه ای، به 466.4 میلیون بشکه رسیده است. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در کارگزاری قرارداد های آتی OANDA اشاره کرد:

“قیمت نفت پس از انتشار گزارش هفتگی موسسه نفت امریکا مبنی بر افزایش 6.8 میلیون بشکه ای، نسبت به کاهش 3.1 میلیون بشکه ای که در هفته گذشته دیدیم، افزایش یافت.”

توجه بازار ها به بحران سیاسی در ونزوئلا، بعنوان یک تولید کننده بزرگ نفت، معطوف شده است. جایی که مخالفت ها بین رئیس جمهور نیکلاس مادورو، که مورد حمایت دولت های چین، روسیه و ایران است، با رهبر مخالفان خوان گوایدو، که مورد حمایت کشور های اروپایی و امریکا است، افزایش یافته است. بسیاری از مشاهدان از اینکه این اختلافات به تشدید درگیری ها و اختلال در عرضه نفت منجر شود، ترس دارند.

واشنگتن نوامبر سال گذشته تحریم های نفتی را علیه ایران تحمیل کرد. با اینحال ایالات متحده به خریداران بزرگ نفت ایران، اجازه خرید محدود برای مدت شش ماه را صادر کرد.

این معافیت ها روز پنجشنبه به اتمام می رسد و امریکا اعلام کرده قصدی برای اعمال مجدد معافیت ها ندارد چرا که هدفش رساندن صادرات نفت ایران به صفر است.

نوربرت روئکر، مدیر تحقیقات بانک سوئیسی Julius Baer اشاره کرد: “مشکل تحریم نفتی ایران به عرضه متزلزل نفت و شرایط انقباضی بازار اضافه خواهد شد.” با این حال برخی تحلیلگران بر این باورند تقاضای جهانی نفت از سمت عرضه به طور کامل پاسخ داده می شود.

استفان اینز، مدیر ارشد معاملات شرکت مدیریت دارایی SPI گفت:

“اوپک (OPEC) به سرعت می تواند کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند.”

کشور های صادر کننده نفت (اوپک) قرار است ژوئن گرد هم آیند تا در رابطه با سیاست تولید گفت و گو کنند. با این حال واشنگتن این گروه را تحت فشار قرار داده تا کمبود عرضه ایران را جبران کنند. عربستان سعودی بعنوان بزرگترین تولید کننده اوپک روز سه شنبه اعلام کرد برنامه فوری برای افزایش عرضه نفت ندارد.

روئکر همچنین اشاره کرد با توجه به فشار امریکا بر روی اوپک برای افزایش عرضه و جبران کاهش تولید ایران، بعید است محدودیت تولید کشور های تولید کننده نفت ادامه یابد. افزایش تولید امریکا که در یکسال گذشته 2 میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به 12.2 میلیون بشکه در روز رسیده نیز ممکن عاملی برای کاهش تنش های بازار باشد. روئکر اضافه کرد: “فعالیت های نفتی در حال سرعت گرفتن بوده و تولید دوباره شتاب گرفته است. که این موضوع می تواند از رالی صعودی مجدد نفت جلوگیری کند.”