قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۰

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت روز سه شنبه در میان پیش بینی های افزایش صادرات نفت از سوی امریکا و سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و جبران کمبود نفت ایران و ونزوئلا به واسطه تحریم های امریکا، کاهش یافت.

به گزارش سیگنال، تحریم های امریکا علیه ایران موضوعی است که حداقل در کوتاه مدت، طرف عرضه بازار را مختل و قیمت ها را افزایش خواهد داد. کاهش فعالیت های صنعتی و خدماتی چین به عنوان بزرگ ترین اقتصاد آسیا در حالی به قیمت نفت فشار می آورد که معامله گران معتقدند اقتصاد چین با انقباض رشد اقتصادی مواجه است.

قیمت نفت برنت در لحظه تنظیم این گزارش با چرخش از دامنه نوسان منفی به مثبت، با 0.34 درصد معادل 24 سنت، 71 دلار و 78 سنت معامله می شود. نفت وست تگزاس نیز با 0.27 درصد معادل 17 سنت افزایش، 63 دلار و 67 سنت قیمت خورد.

قیمت نفت بین ژانویه تا آوریل به واسطه کاهش تولید اوپک و کشور های متحد آن و همچنین تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا افزایشی 40 درصدی را تجربه کرد.

اما قیمت ها پس از آن که رئیس جمور ترامپ در توئیتی علنا اوپک و رهبر اصلی آن یعنی عربستان سعودی را تحت فشار قرار داد تا کمبود عرضه نفت به واسطه تحریم ایران را جبران کند، کاهش یافت.

استفان اینز، مدیر معاملات شرکت مدیریت دارایی SPI گفت: “اوپک به دنبال این است که افزایش قیمت ها به حدی باشد که موجب کاهش تقاضا نشود. به وضوح به نفع اوپک است که سطح محکمی برای قیمت ها ایجاد کند.”

شرکت خدمات مالی مریل لینچ (زیر مجموعه بانک امریکا) اعلام کرد: “تولید نفت ایران به دلیل پایان یافتن مهلت معافیت تحریم خریداران نفت ایران، 1.9 میلیون بشکه در نیمه دوم سال 2019 کاهش پیدا خواهد کرد. میزان تولید نفت ایران در چهارماهه سوم 2018 به 3.6 میلیون بشکه در روز بود.”

با این وجود این بانک به واسطه افزایش تولیدات نفت اوپک و امریکا بازار نفت 2019 را متعادل ارزیابی می کند. اما بانک فرانسوی BNP Paribas پیشبینی می کند قیمت نفت به دلیل کاهش بیش از حد تولید از سوی اوپک (که به دلیل ایجاد توازن و مواجهه با اختلال تقاضا انجام شده بود) در میان مدت افزایش یابد.