قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۹

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
خلاصه اخبار

قیمت نفت روز دوشنبه در میان تردیدها در رابطه با عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران از سوی امریکا، روند کاهشی به خود گرفت.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت با 0.70 درصد معادل 50 سنت کاهش، 71 دلار و 13 سنت معامله می شود. قیمت نفت وست تگزاس امریکا نیز با 0.73 درصد معادل 46 سنت کاهش به 62 دلار و 84 سنت رسید. مشاهدات رویترز از صنعت معاملات کامودیتی و اطلاعات کشتی ها نشان می دهد استرالیا نیز به لیست در حال رشد مشتریان نفت سبک امریکا پیوسته است. به طوری که هم اکنون دو کشتی حامل نفت خام امریکا راهی این کشور هستند.

قیمت نفت روز جمعه و در میان توئیت ترامپ مبنی بر افزایش عرضه و کاهش قیمت نفت از سوی اوپک، بیش از 3 درصد کاهش را تجربه کرد. ترامپ درحالی به افزایش تولید عربستان چشم دوخته که در ماه های گرم سال، نیاز دستگاه های خنک کننده این کشور به بیش از 200 هزار بشکه در روز می رسد. بنابراین عربستان نیازمند افزایش تولید خود از 9.8 میلیون بشکه به بیش از 10 میلیون بشکه در روز است.

فشار تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا در حالی شدت می گیرد که تنها چند هفته تا رسیدن به فصل تابستان و شروع مسافرت های جاده ای باقی مانده است. قیمت بنزین در امریکا از 2.3 دلار در هر گالن در ژانویه، به 2.9 دلار در هر گالن در اواخر آوریل رسیده است که افزایشی 26 درصدی را نشان می دهد.

از سوی دیگر مصرف بنزین آمریکا در فصل تابستان نسبت به زمستان، معمولا 10 درصد بیشتر می شود که این به معنی افزایش 700 هزار بشکه ای تقاضا در روز برای بنزین است. بنابراین ترکیب قیمت های بالاتر و رانندگی بیشتر، افزایش هزینه های رانندگان امریکایی و زیان اقتصادی آن ها را به همراه دارد. پیش از این اشاره کرده بودیم یکی از مهمترین عواملی که روسای جمهور امریکا را تک دوره ای کرده است، افزایش بهای بنزین است؛ نکته ای که رئیس جمهور ترامپ نگاه ویژه ای به آن دارد.