قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۵

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
خلاصه اخبار

نفت روز پنجشنبه در میان کاهش عرضه ایران به واسطه تحریم ها، افزایش تولید امریکا و نگرانی ها از کند شدن رشد اقتصاد جهانی در حال معامله است.

به گزارش سیگنال، قیمت شاخص نفت برنت امروز با 0.31 درصد معادل 23 سنت افزایش به 74 دلار و 80 سنت رسید و در نزدیکی مرز روانی 75 دلار در حال معامله است. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 0.08 درصد معادل 5 سنت افزایش به 65 دلار و 94 سنت قرار گرفت تا با شکستن مقاومت 66 دلار فاصله ی چندانی نداشته باشد.

قیمت نفت خام این هفته و پس از اعلام عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران از سوی ایالات متحده، به بالاترین قیمت های خود در سال 2019 رسید. تحلیلگران شرکت Capital Economics در نوشته ای اعلام کردند: “به دلیل تصمیم امریکا مبنی بر عدم اعطای معافیت به خریداران نفت ایران، ما قیمت نفت برنت را 50 تا 60 دلار به ازای هر بشکه پیشبینی می کنیم.”

یک مقام کاخ سفید روز پنجشنبه طی یک تماس تلفنی اشاره کرد: “تحریم های امریکا از ماه می سال 2018 تا کنون از ورود بیش از 10 میلیارد دلار درآمد نفتی به ایران جلوگیری کرده است.”

برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران و مشاور ارشد سیاسی وزیر امور خارجه امریکا، اشاره کرد: “پیش از تحریم ها، درآمد نظام ایران به بیش از 50 میلیارد دلار در سال می رسید، ما تخمین می زنیم که تحریم های ما تا کنون بیش از 10 میلیارد دلار از درآمد های نظام را کاهش داده باشد.”

تحریم های امریکا علیه ایران در شرایطی اتفاق می افتد که سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و متحدانش، 1.2 میلیون بشکه از تولیدات خود را به دلیل ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا، کاهش دادند.