قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۳

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت پس از اعلام مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، مبنی بر عدم تمدید معافیت تحریم نفت ایران برای خریداران، در یک رالی صعودی قدرتمند قرار گرفته است.

به گزارش سیگنال، قیمت شاخص بین المللی نفت برنت سه شنبه با 0.62 درصد معادل 46 سنت افزایش نسبت به جلسه معاملاتی قبل، 74 دلار و 53 سنت معامله می شود. شاخص نفت وست تگزاس امریکا نیز با 0.78 درصد معادل 50 سنت افزایش 66 دلار و 5 سنت قیمت خورد.

تحلیل گران بر این باورند در صورت تشدید تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا، پایبندی اوپک به تعهد کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید نفت و ادامه تنش ها در لیبی، قیمت نفت برنت می تواند به سقف 86 دلاری خود در سال 2018 برسد. در این بین انتظار می رود نفت وست تگزاس نیز 76 دلار به ازای هر بشکه برسد.

در قمار تحریم نفت ایران، ترامپ کارت هایش را رو کرد. اما اینکه آیا دست برنده را داشته است یا نه، به دست دیگر بازیگران بستگی دارد.

تصمیم ترامپ برای عدم تمدید معافیت تحریم نفت ایران که شش ماه قبل به هشت کشور، از جمله بزرگترین خریداران نفت ایران نظیر چین و هند، داده شد در جهت تشدید فشار های کمپین واشنگتن علیه برنامه هسته ای تهران است.

اما حرکت ترامپ برای افزایش فشار ها علیه ایران تنها در حالی جواب می دهد که دیگر کشور ها نیز از این تصمیم پیروی کرده یا حداقل در برابر تصمیم ایالات متحده بی حرکت باشند.

اولین عکس العمل را وارد کنندگان نفت ایران نشان خواهند داد، که در این بین حرکت چین بسیار مهم است. داده های بدست آمده از طریق ردگیری نفتکش ها توسط شرکت Refinitiv نشان از آمادگی چین برای دریافت 750 هزار بشکه در روز از ایران دارد. چین این میزان نفت را در شرایطی از ایران خریداری کرده است که در فوریه 500 هزار بشکه و در مارس 600 هزار بشکه از ایران نفت وارد کرده بود.