قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۱/۲۷

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت امروز در پی اظهارات وزیر دارایی روسیه آنتون سیلوانف مبنی بر افزایش تولید نفت توسط اوپک پلاس به جهت حفظ سهم بازار نفت در برابر نفت امریکا، روندی کاهشی در پی گرفت.

به گزارش سیگنال، قرارداد آتی نفت برنت امروز با 0.38 درصد معادل 27 سنت کاهش نسبت به جلسه معاملاتی قبل، 10 دلار و 91 سنت معامله شد. این در حالی است که نفت وست تگزاس با 0.19 درصد معادل 12 سنت کاهش، در 63 دلار و 28 سنت قیمت خورد.

آنتون سیلوانف در شرایطی به این موضوع پرداخت که تاکید کرد این افزایش تولید از سوی اوپک و روسیه، ممکن است منجر به نفت 40 دلاری شود. ادوارد مویا تحلیلگر ارشد صرافی OANDA اشاره کرد: “نگرانی ها از عدم توافق روسیه با اوپک بر سر ادامه کاهش تولید نفت از سوی اوپک پلاس در حال افزایش بوده و ممکن است طی ماه های آتی شاهد جدایی روسیه از این توافق باشیم.”

سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) به همراه متحدانش از جمله روسیه که به اوپک پلاس شناخته می شوند، در ماه ژوئن آتی برای تمدید یا عدم تمدید کاهش تولید نفت تصمیم گیری می کنند. این سازمان ژانویه سال گذشته برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای بازار، تولید نفت خود را 1.2 میلیون بشکه کاهش داد که در این بین ایران، ونزوئلا و لیبی از این کاهش تولید مستثنی بودند.

تولید و صادرات نفت ایران و ونزوئلا به واسطه تحریم های امریکا کاهش پیدا کرده است. همچنین ادامه درگیری ها در لیبی بین نظامیان و دولت مستقر ممکن است باعث از بین رفتن تولیدات لیبی شود که همین امر، طرف عرضه بازار را دچار اختلال می کند.

نگرانی ها از سمت عرضه بازار در حالی است که فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی ارژی نگرانی هایی را نسبت به سمت تقاضای بازار مطرح کرده است. یکی از این نگرانی ها افزایش قیمت نفت به بالای 70 دلار و کاهش تقاضای آن است. پیش بینی از رشد تقاضای قیمت نفت در سال 2019، 1.4 میلیون بشکه است که نسبت به سال 2018، رشدی 100 هزار بشکه ای را نشان می دهد.

در این بین اما باید به افزایش قیمت نفت نیز اشاره کرد. آمار ها نشان از افزایش تقاضای امریکا، چین و هند به عنوان بزرگترین مصرف کنندگان نفت خام می دهد. با اینحال آمار واردات نفت کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی کاهش یافته است.