قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت امروز نیز همانند اکثر روز های ماه آوریل روندی صعودی را تجربه می کند.

به گزارش سیگنال شاخص نفتی برنت با 0.08 درصد افزایش نسبت به جلسه معاملاتی پیشین، 70 دلار و 67 سنت معامله می شود. شاخص نفت وست تگزاس نیز با 0.25 درصد افزایش به 64 دلار و 14 سنت رسیده است.

از مهمترین دلایل افزایش قیمت ها می توان به تحریم نفتی ایران توسط امریکا اشاره کرد. هر چند که احتمال اعطای معافیت خرید نفت ایران به خریداران عمده مانع از افزایش بیش از اندازه قیمت ها شده است. کارشناسان و تحلیلگران حوزه انرژی بر این باورند که امریکا در اردیبهشت ماه سال جاری معافیت خرید نفت ایران را برای چهار خریدار عمده یعنی چین، هند، کره جنوبی و ترکیه تمدید خواهد کرد و در عین حال ژاپن، یونان، ایتالیا و تایوان از لیست کشور های معاف از تحریم نفت ایران خارج خواهند شد.

بازار نفت از ابتدای ماه آوریل با افزایش عدم قطعیت از تمدید معافیت خریداران نفت ایران، قطعی گسترده برق در ونزوئلا و درگیری های نظامیان ارتش لیبی با دولت مرکزی و تهدید میدان نفتی الشراره صعودی بوده است؛ به طوری که قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت امریکا از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 30 تا 40 درصد افزایش داشته اند.

بانک اروپایی آی ان جی در گزارشی با اذعان به نقش کاهش عرضه نفت ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم های امریکا در کنار کاهش داوطلبانه تولید کشور های عضو اوپک اشاره می کند. اوپک پلاس که در توافقی کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید نفت را در دستور کار داشت، 1.98 میلیون بشکه نفت کمتری نسبت به اکتبر سال گذشته تولید کرده است.