قبض آب، برق و گاز ایران خودرو چقدر است؟

قبض آب، برق و گاز ایران خودرو چقدر است؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان مصرف انرژی در شرکت خودرسازی ایران خودرو چقدر است؟

به نقل از دنیای اقتصاد، طبق گزارشی که ایران خودرو به بورس داده، این شرکت بالغ بر 101میلیارد تومان هزینه صرف انرژی مصرفی خود خواهد کرد. تا پایان آبان امسال بیش از دو میلیون و 737 هزار لیتر گازوئیل مصرف کرده است.

نرخ محاسبه شده گازوئیل ایران خودرویی‌ها 360 تومان برای هر لیتر بوده و این شرکت در هشت ماه امسال بالغ بر 985 میلیون تومان صرف این سوخت کرده است. این شرکت همچنین پیش‌بینی کرده میزان گازوئیل مصرفی‌اش در باقی‌مانده سال مالی 1400 به 3 میلیون و 500 هزار لیتر خواهد رسید که هزینه‌ای برابر با یک میلیارد و 260 میلیون تومان به دنبال دارد.

مجموع گازوئیل مصرفی ایران خودرو

اگر این پیش‌بینی درست از آب درآید، مجموع گازوئیل مصرفی ایران خودرویی‌ها در سال مالی 1400 به بالای 6 میلیون و 237 هزار لیتر خواهد رسید، بنابراین بزرگ‌ترین خودروساز ایران هزینه‌ای بالغ بر دو میلیارد و 245 میلیون تومان بابت سوخت گازوئیل پرداخت خواهد کرد.

طبق اعلام ایران خودرو، نرخ 360 تومان برای هر لیتر گازوئیل، شامل قیمت خرید آن از شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی به علاوه قیمت حمل و هزینه سربار بوده است. ایران خودرو پیش‌بینی کرده میزان گازوئیل مصرفی این شرکت در سال 1401 به 7 هزار لیتر خواهد رسید.

اما ایران خودرو تا پایان آبان امسال نزدیک به 22 میلیون و 200 هزار مترمکعب گاز مصرف کرده است. نرخ هر مترمکعب گاز مصرفی ایران خودرو 320 تومان بوده، بنابراین این شرکت در هشت ماه امسال بالغ بر 7 میلیارد و 100 میلیون تومان برای تامین این سوخت هزینه کرده است.

پیش‌بینی ایران خودرو این است که در چهار ماه باقی‌مانده از سال مالی (آذر تا اسفند) این شرکت 29 میلیون لیتر دیگر گاز مصرف خواهد کرد، با این تفاوت که قیمت هر مترمکعب آن 610 تومان است. طبق توضیح ایران خودرو، نرخ گاز از ابتدای سال تا به امروز سه بار تغییر کرده و میانگین آن 320 تومان برای هر مترمکعب بوده و در حال حاضر 610 تومان است.

میزان گاز مصرفی ایران خودرو در چهارماه پایانی سال

بنابراین میزان گازی که ایران خودرویی‌ها در چهار ماه پایانی سال مصرف خواهند کرد، نزدیک به 17 میلیارد و 700 میلیون هزینه در بر خواهد داشت. آبی‌های جاده مخصوص در مجموع طی سال مالی 1400 حدود 51 میلیون و 200 هزار مترمکعب گاز مصرف خواهند کرد که هزینه‌ای نزدیک به 24 میلیارد و 800 میلیون تومان در پی دارد. طبق پیش‌بینی ایران خودرو، مصرف گاز طبیعی این شرکت در سال آینده 55 میلیون مترمکعب خواهد بود.

ایران خودرو اما سوخت گاز مایع را نیز در هشت ماه امسال مصرف کرده که میزان آن بیش از 937 هزار و 500 کیلوگرم بوده است. نرخ مورد محاسبه برای این سوخت، هزار و 462 تومان بوده، بنابراین ایران خودرو تا پایان آبان بیش از یک میلیارد و 370 میلیون تومان برای آن هزینه کرده است.

پیش‌بینی ایران خودرو این است که در چهار ماه پایانی سال، 410 هزار کیلوگرم دیگر گاز مایع استفاده خواهد کرد، منتها با همان قیمت هزار و 462 تومان. در صورت تحقق این پیش‌بینی، میزان گاز مایع مصرفی ایران خودرو در کل سال مالی 1400 بالغ بر یک میلیون و 347 هزار کیلوگرم خواهد بود که هزینه‌ای بیش از یک میلیارد و 970 میلیون تومانی به دنبال دارد.

پیش‌بینی ایران خودرو از میزان مصرف گاز مایع در سال آینده

پیش‌بینی این شرکت از میزان مصرف گاز مایع در سال آینده یک میلیون و 450 کیلوگرم است. اما ایران خودرو هم در سایت مرکزی و هم در سایت‌های شهرستانی خود از سوخت بنزین نیز استفاده کرده است. طبق آمار ارائه شده به بورس، این شرکت بالغ بر 4 میلیون و660 هزار لیتر بنزین در سایت مرکزی استفاده کرده که نرخ آن به قیمت آزاد بنزین یعنی سه هزار تومان بوده است.

بنابراین هزینه‌ای بالغ بر هشت میلیارد و 900 میلیون تومان صرف بنزین مصرفی ایران خودرو در سایت مرکزی و در هشت ماه امسال شده است. طبق پیش‌بینی ایران خودرو، میزان بنزین مصرفی سایت مرکزی این شرکت در کل سال مالی 1400 بالغ بر 7میلیون و 880 هزار لیتر خواهد بود که هزینه تامین آن بالغ بر 23 میلیارد و 640 میلیون تومان است.

سایت‌های شهرستانی ایران خودرو نیز در کل سال 99 بیش از 5 میلیون و 418 هزار لیتر بنزین مصرف خواهند کرد که هزینه آن بالغ بر 16 میلیارد و 256 میلیون تومان خواهد بود. بنابر پیش‌بینی ایران خودرو، بنزین مصرفی این شرکت در 1401 بالغ بر 15 میلیون و 300 هزار لیتر خواهد بود.

دیگر انرژی مورد استفاده ایران خودرو در هشت ماه امسال، برق است که طبق اعلام این شرکت، میزان آن 164 هزار مگاوات بوده است. هزینه هر مگاوات ساعت برق ایران خودرو نیز 132 هزار و 700 تومان محاسبه شده و این یعنی آبی‌های جاده مخصوص در هشت ماه امسال قبض برقی بیش از 21 میلیارد و 760 میلیونی پرداخت کرده‌اند.

یش‌بینی ایران خودرویی‌ها از میزان مصرف برق

پیش‌بینی ایران خودرویی‌ها این است که در کل سال مالی 1400 حدود 252 هزار مگاوات برق مصرف خواهند کرد که قبض آن با توجه به کاهش قیمت برق به 129 هزار تومان، نزدیک به 32 میلیارد و 500 میلیون تومان خواهد بود. برآورد ایران خودرو از مصرف برق طی سال آینده، 275 هزار مگاوات است.

اما کل آب مصرفی ایران‌خودرو در هشت ماه امسال بالغ بر 946 هزار مترمکعب بوده و قرار است در پایان سال به بالای یک میلیون و 306 مترمکعب برسد. ایران خودرو اعلام کرده که با توجه به افزایش سه برابری نرخ آب از اردیبهشت امسال، این موضوع مورد اعتراض این شرکت قرار گرفته، بنابراین نرخ هر مترمکعب آب در گزارش ارائه شده به بورس، مشخص نیست. ایران خودرو پیش‌بینی کرده طی سال آینده مصرف آب این شرکت به یک میلیون و 310 هزار مترمکعب خواهد رسید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • هزاران برابر این مخارج رو از مشتری دریافت میکنن .
    هر چی خودروی بی کیفیت هست رو به مردمی که ناچارند به خرید از این دو شرکت انحصاری، قالب میکنند.
    امیدوارم به روزی انحصار خودرو برداشته بشه. اونوقت ببینیم آیا قادر به رقابت خواهند بود؟