فلش‌ بک فدرال‌ رزرو به انبساط؟

فلش‌ بک فدرال‌ رزرو به انبساط؟
خلاصه اخبار

بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا در سررسیدهای مختلف دچار بی‌نظمی شده‌اند و در حال تشکیل یک خط صاف هستند. بازدهی برخی سررسیدها مانند یکساله از نسخه‌های ۲ساله، ۳ ساله، ۵ ساله و ۷ ساله بیشتر شده است. همچنین سبقت نرخ سود اوراق با سررسید یک ماهه از ۳ ماهه نیز بی‌نظمی موجود را بیشتر نشان می‌دهد.

سیگنال سرمایه‌گذاران به سیاست پولی

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ایالات‌متحده به پایین لغزید که پیچیدگی بیشتری را در وضعیت منحنی بازدهی اوراق به‌وجود آورده است؛ چراکه سرمایه‌گذاران حالا بر تغییر عجیب دیگری از سوی فدرال رزرو تکیه کرده و موقعیت‌های آتی خود را باتوجه به این تغییر برنامه‌ریزی کرده‌اند. انتشار چند گزارش ضعیف از داده‌های اقتصادی آمریکا، هراس نسبت به چشم‌انداز اقتصاد این کشور از آینده را به اتمسفر بازارها بازگرداند. نرخ بازده اوراق خزانه‌داری به کف تازه‌ای برخورد کرد، آن هم پس از انتشار داده‌هایی که از ضعف بخش تولیدات کارخانه‌ای حکایت می‌کرد و همزمان از رشد نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده کم‌فروغ آمریکا خبر می‌داد. مجموع این اتفاقات شرایط جدیدی را برای فدرال رزرو به وجود آورده است. چشم‌انداز بازارهای داخلی آمریکا از لزوم کاهش رشد نرخ بهره هدف فدرال رزرو حمایت می‌کنند. به این ترتیب، نه تنها برنامه انقباضی پیشین کمیته بازار آزاد محقق نخواهد شد، بلکه ممکن است وارونگی سیاست پولی نیز رخ بدهد. براساس ابزار دیده‌بان فدرا‌ل‌‌رزرو بورس کالای شیکاگو، انتظارات نسبت به رشد نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۹ بدون هیچ احتمالی رشد خواهد کرد و بالعکس، احتمال کاهش نرخ بهره هدف تا پایان سال به نزدیکی ۳۰ درصد خواهد رسید. بنابراین چنانچه فدرال رزرو نرخ بهره را در چنین شرایطی افزایش دهد، شاخص دلار برخلاف خواست دونالد ترامپ تقویت خواهد شد و چنانچه فدرال رزرو به کاهش نرخ بهره بانکی گرایش داشته باشد، شاخص دلار حمایتی از سوی نرخ بهره نخواهد داشت و اونس طلا به‌عنوان رقیب کالایی این ارز، با زمین بازی بدون دلار مواجه خواهد شد و با این وضعیت، افت شاخص دلار به تقویت اونس خواهد انجامید.


چرخش فاصله بازدهی اوراق

همچنین تفاوت بازدهی میان اوراق بلندمدت خزانه آمریکا در نسخه‌های ۱۰ و ۳۰ ساله پس از مدتی فاصله بیشتری به خود گرفته است. تفاوت نرخ بازدهی ۱۰ساله و ۲ ساله با تفاوت بازدهی ۳۰ ساله و ۱۰ ساله پس از آنکه در فصل پایانی سال ۲۰۱۸ کمتر شد در ماه‌های اخیر در حال افزایش است. اما بازدهی بیشتر اوراق با سررسید یک ساله از نسخه‌های ۲ ساله، ۳ ساله، ۵ ساله و ۷ساله، همچنین سبقت نرخ سود اوراق با سررسید یک ماهه از ۳ ماهه نیز بی‌نظمی موجود را بیشتر نشان می‌دهد.یکی از معیارهای مورد علاقه سرمایه‌گذاران و کارشناسان اقتصادی از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی، منحنی بازدهی اوراق بوده است. این منحنی با توجه به نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا در سررسیدهای مختلف (از یک‌ماهه تا ۳۰ساله) ترسیم می‌شود. شرایط نرمال با افزایش بازدهی به‌نسبت افزایش زمان سررسید شکل می‌گیرد.