فروش دارائی های دولت در قالب صندوق های قابل معامله

فروش دارائی های دولت در قالب صندوق های قابل معامله
خلاصه اخبار

سازمان برنامه و بودجه در چارچوب برنامه کوتاه اصلاح ساختاری بودجه با رویکرد قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت استفاده از صندوق های قابل معامله در بورس(ETF2) برای فروش دارائی دولت را پیشنهاد کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرنگار «با اقتصاد» سازمان برنامه و بودجه کشور مجموعه اصلاحات مورد را در یک برنامه قطع وابستگی به نفت با اجرای 24 پروژه با مشارکت 17 دستگاه کشور روزگذشته اعلام کرده است که در حوزه بازار سرمایه فروش دارائی های دولت در قالب صندق های قابل معامله در بورس از جمله برنامه های کوتاه مدت اصلاح بودجه و تقویت منابع درآمدی مهمترین سند مالی کشور است.

برنامه کوتاه مدت اصلاح بودجه در قالب اصلاحات فوری نظام یارانه های انرژی و کالاهای اساسی، کاهش معافیت ها و افزایش پایه و پوشش مالیاتی و فروش دارای یهای دولت از طریق صندوقهای قابل معامله در بورس (ETF2 )در اولویت اصلاحات ساختاری بودجه قرار دارد.

در بخش اصلاحات درآمدی بودجه در کوتاه مدت آمده است که تامین درآمد مطمئن الزامی گریزناپذیر برای کاهش کسری مستمر بودجه، مواجهه موفق با تکانه های بیرونی و نیل به هدف کاهش وابستگی مستقیم بودجه دولت به درآمدهای نفتی است که یکی از الزامات کاهش وابستگی مستقیم و غیرمستقیم دولت به بانک مرکزی و حل مساله تورم مزمن کشور است.

البته ایجاد منابع پایدار درآمدی برای دولت، نباید تنها محدود به اصلاحات میان مدت باشد؛ چرا که با توجه به تحریمهای نفتی، بودجه کشور در سال ۹۸ نیز با تنگنا مواجه است و بنابراین الزام است، تدبیری برای تامین منابع پایدار مالی دولت در کوتاه مدت نیز در نظر گرفته شود.

در عین حال این برنامه های کوتاه مدت باید به گونه ای باشند که به فضای کسب و کار ضربه نزنند، موجب افزایش شدید سطح قیمتها نشوند، درآمد حقیقی اکثریت جامعه مصون بماند، و خللی نیز در فرآیند اصلاح میان مدت درآمدزایی پایدار ایجاد نکنند. برنامه های اصلی که ایجاد منابع پایدار درآمدی برای دولت در کوتاه مدت و میان مدت را تضمین خواهند کرد، به شرح ذیل است.

«صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس» صندوق هایی هستند که معمولاً در انواع مختلف دارایی ها با نسب گوناگون(وجه نقد، اوراق مشارکت، سهام و سایر دارایی ها) سرمایه گذاری می‌کنند. ETFها سهامی توزیع می‌کنند، که در بورس معامله می‌شوند و نقدینگی و شفافیت قیمت نسبتاً بالایی دارند.

«ای تی اف» ها معمولاً در سبد خود سهام و دارایی های متنوعی دارند که به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهد به این مجموعه متنوع از سرمایه گذاری ها به آسانی خرید سهام یک شرکت و با هزینه کمتر دسترسی داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.