فرصت ۶۰روزه ایران به اروپایی‌ها

فرصت ۶۰روزه ایران به اروپایی‌ها
خلاصه اخبار

رئیس‌جمهور در نشست امروز هیئت دولت برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب برجام را اعلام کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (18 اردیبهشت) هیئت دولت گفت: امروز یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و زیر پا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می‌گذرد.

وی افزود: امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به‌عرض ملت ایران برسانیم، اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود، برجام نه تصمیم فردی بود و نه تصمیم جناحی و دولتی بود بلکه تصمیم کل نظام بود، مردم ما هم قبل از برجام و هم بعد برجام دوبار پای صندوق آمدند و این راه را تأیید کردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از آغاز توافق برجام، دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند، تندروهای آمریکا و صهیونیزم و ارتجاع منطقه و همه آنهایی که ضد برجام بودند، ضد ایران هم بودند، انتقاد، غیر از ضد برجام بودن است و می‌توان نسبت به هرچیزی منتقد بود و این حق مردم است. برجام به‌نفع منطقه و کل جهان و به‌ضرر دشمنان ایران بود و لذا اینها همه توان خود را از سال 93 به‌کار گرفتند تا این بنا را ویران کنند. بعد از روی کار آمدن دولت جدید که مجموعه شرایط انتخابات، یک شرایط نامتعارف در آمریکا بود، علی‌رغم اینکه همین جناح از مردم با شعار صلح رأی گرفتند و گفتند “سربازانمان را از منطقه خارج می‌کنیم” رأی گرفتند. گروهی که در کاخ سفید اختیار کار را دارد، اختیار را از رئیس‌جمهورش هم گرفته است. از این شیوه آمریکا حتی دوستان آمریکا هم مثل اروپا و کانادا و مکزیک در رنج هستند.

روحانی تأکید کرد: صهیونیزم و ارتجاع و گروه تندروی داخلی فشار آوردند تا دولت آمریکا از برجام خارج شود، البته یک سال و اندی شعار می‌دادند و بعد از دی‌ماه سال 96 برای زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند که در جای خود می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد و 18 اردیبهشت 97 از برجام خارج شدند تا تابستان آن‌چنانی برای ایران پیش‌بینی کنند و 13 آبانی نقطه عطف و کریسمسی با حضورشان در تهران بدون اینکه جشن انقلابی وجود داشته باشد اما در تمام مراحل دچار شکست شدند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند و پرونده به شورای امنیت برود اما هنر نظام این بود که در این دام نیفتاد و در زمین آمریکا بازی نکرد و وقتی دوستان ما و کشورهای اروپایی با تماس مستقیم و حضوری درخواست کردند تا به آنها مهلتی دهیم ما هم به درخواست آنها جواب مثبتی دادیم. برای اتمام حجت و این‌که مردم بدانند در کارها عجله نمی‌کنیم و می‌دانستیم که برجام مهم است و ویرانی برجام تا چه‌حد خسارت‌بار است، چندماهی صبر کردیم. دومرتبه آنها تماس گرفتند و خواستند مهلت دهیم و ما باز هم مهلت دادیم. براساس بندهای 26 و 36 برجام 4 نوبت با 5 کشور باقی‌مانده در برجام مذاکره کردیم و دومرتبه در سطح وزرا و دومرتبه در سطح معاونان وزرا نیز مذاکره داشتیم.

بهبود وضعیت تبادلات بانکی و تقویت ارزش پول ملی

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اروپایی‌ها هرچند مواضع خوبی پیش گرفتند اما در مقام عمل ناتوان بودند. من در مصاحبه‌ای هم گفته بودم در سال 82 و 83 اروپایی‌ها دچار یک مشکل بودند و در ذهنشان این است که آمریکا را کدخدا می‌دانند و این تفکر نمی‌گذارد آنها تصمیم قاطع بگیرند.

روحانی ادامه داد: از سال 83 تا الآن لااقل در امور حقوقی و سیاسی کدخدایی آمریکا را قبول ندارند اما در مسائل اقتصادی همچنان آمریکا را کدخدا می‌دانند و همین تفکر موجب شد تا بخش اقتصادی‌ آمریکا برای منطقه و اروپا تصمیم بگیرد. من در سازمان ملل اعلام کردم که استراتژی نظام تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض است و امروز می‌خواهیم به آن سخنان عمل کنیم و ما در چارچوب برجام اولین قدم قاطع خود را برمی‌داریم.

وی گفت: آژانس بین‌المللی 14 نوبت از سال 94 تأیید کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده است، و در جلسات 5 کشور همگی اعتراف کردند؛ نمی‌شود کشوری به تکالیفی عمل کند اما از حق خودش برخوردار نشود، طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی امروز از طرف من 5 نامه به سران 5 کشور باقی‌مانده ارسال شد و به طرف‌ها اعلام کردیم؛ یک سال به توصیه‌های شما صبر کردیم و این صبر یک قدرت بزرگ ملی و روحی است همان‌طور که صبر ما تاریخی است و دیپلماسی ما تاریخی است و یک سال صبر کردیم و به تعهداتمان پایبند بودیم. ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم. امروز روز گام جدید در برجام است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: امروز ما به سران 5 کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، این دو اقدام به یک بیان ساده دو فروش بوده است، هروقت مواد غنی‌شده به 300 کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم، از امروز این فروش متوقف می‌شود. فروش دوم، آب سنگین بود که اگر از 130 تن تجاوز می‌کرد مقدار اضافی را می‌فروختیم و از امروز‌ آن فروش را متوقف می‌کنیم.

روحانی اظهار کرد: این اعلام ما برای 60 روز است و به طرف مقابل اعلام کردیم اگر ظرف 60 روز پای میز مذاکره آمدند و به منافع اصلی ما یعنی نفت و بانک دست یافتیم، به نقطه اول برمی‌گردیم. اگر در پایان 60 روز به نتیجه نرسیم دو اقدام دیگر می‌کنیم. ما در برجام توافقمان غنی‌سازی در سطح 3.67 بوده و در مرحله دوم، از این اقدام خودداری می‌کنیم.

وی تصریح کرد: همچنین راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای 1+5 نوسازی شود، ما نسبت به اراک هم تصمیم خواهیم گرفت که برنامه قبل از توافق برجام را انجام دهیم و در مرحله دوم هم 60 روز فرصت داده می‌شود اگر به نتیجه نرسیم اقدام بعدی مورد نظر ما است. در مقابل اگر آنها بخواهند پرونده ما را به شورای امنیت بفرستند اقدام قاطعی می‌کنیم که در نامه به سفرای 5 کشور آن را گفته‌ام. این کار برای نجات برجام است و اگر نظام و ملت ما یکپارچه در این مسیر حرکت کند دنیا پیام ملت ایران را به‌خوبی دریافت می‌کند. ما آغازگر نقض تعهدات و هیچ جنگی نخواهیم بود اما تسلیم قلدری نشدیم و در برابر هر متجاوزی پاسخ قاطع می‌دهیم.

منبع: tasnimnews.com