فرآیند طولانی رسیدگی به تخلفات نظام بانکی

فرآیند طولانی رسیدگی به تخلفات نظام بانکی

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاینبه نقل از مهر، علی روحانی، در نشست تخصصی نقد طرح بانک مرکزیگفت: بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول در خصوص نوع نگاه و نظارت بانکی، مؤلفه‌های لازم برای نظارت خوب بانک مرکزی ذیل دو گروه اصلی دسته بندی می‌کند، به نحوی که هر قاعده گذاری ناظر بر نظارت در حوزه بانکی یا باید در راستای ارتقای توانایی اقدام بانک مرکزی باشد، یعنی دست مقام ناظر را برای کشف و مدیریت باز بگذارد و در عین حال، سطحی از استقلال از دولت و نظام بانکی باید برای بانک مرکزی فراهم شود.

وی افزود: همچنین بانک مرکزی باید شفافیت عمل و پاسخگویی داشته باشد؛ ضمن اینکه اگر بخواهیم نظام مجازات‌های بازدارنده داشته باشیم، باید اصلاحات جدی و مهمی را اعمال کنیم به این معنا که فرآیند رسیدگی به تخلفات اکنون به گونه‌ای است که معاونت نظارت بانک مرکزی تخلفی را از بانک‌ها کشف کرده و آن را باید به نظرخواهی معاون حقوقی بفرستد و در عین حال، رییس کل بانک مرکزی نیز باید در این رابطه نظر بدهد؛ اگر نظر رییس کل بانک مرکزی مثبت بود، پرونده برای هیات انتظامی ارسال خواهد شد.

روحانی گفت: بعد از هر مدت زمانی که هیات انتظامی تشکیل شده و به رای رسید، هیات انتظامی رای خواهد داد و در عین حال هم، بانک حق اعتراض خواهد داد. از سوی دیگر موضوعات نظارتی ارجاع شده به شورای پول و اعتبار هم فرآیندی طولانی دارد؛ پس هیچ تخلفی نه تنها زود به آن رسیدگی نمی‌شود، بلکه ممکن است بعد از گذشت چند سال یک تخلف به رسیدگی برسد.

وی افزود: در طرح جدید این موضوع اندکی تسهیل شده و با توجه به اینکه استیناف در دیوان عدالت اداری در یک مرجع غیرتخصصی، یک موضوع تخصصی قرار است بررسی شود که این موضوع را منحرف می‌کند و بنابراین هیات انتظامی بدوی و تجدیدنظر در داخل بانک مرکزی دیده شده است. در عین حال ترکیب هیات انتظامی نیز در حال حاضر تضاد منافع جدی دارد و الزامی هم نیست که معاونت نظارتی بانک مرکزی در این هیات انتظامی حضور ندارد.

روحانی گفت: در طرح جدید اعضای هیات انتظامی باید نیروی تمام وقت باشند؛ ضمن اینکه همکاری مؤثری با مؤسسات اعتباری و بانک‌ها نداشته باشند؛ پس اینجا هم تضاد منافع پیش نخواهد آمد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
23 خرداد 1400