علامت بازدهی شاخص ارزی تغییر کرد / دلار در کانال ۱۱ هزار تومان باقی ماند

علامت بازدهی شاخص ارزی تغییر کرد / دلار در کانال ۱۱ هزار تومان باقی ماند
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، به گفته فعالان، بازار دلار با وجود اینکه توانست پس از ۴ افت متوالی، اولین افزایش خود را به ثبت برساند ولی در شکستن مرز ۱۲ هزار تومانی و بازگشت به کانال بالاتر ناکام بود. این موضوع موجب شد دیدگاه دوگانه‌ای نسبت به روند شاخص ارزی در […]

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، به گفته فعالان، بازار دلار با وجود اینکه توانست پس از ۴ افت متوالی، اولین افزایش خود را به ثبت برساند ولی در شکستن مرز ۱۲ هزار تومانی و بازگشت به کانال بالاتر ناکام بود. این موضوع موجب شد دیدگاه دوگانه‌ای نسبت به روند شاخص ارزی در هفته جاری شکل بگیرد؛ گروهی باور دارند، قیمت به واسطه اخبار سیاسی که در روزهای اخیر منتشر شده است با جوسازی معامله‌گران مواجه خواهد شد و قیمت به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی بازخواهد گشت.

در مقابل، بخشی از معامله‌گران عنوان می‌کنند بازار حدود سه ماه است که به اخبار سیاسی توجهی نداشته است و به‌دلیل نبود تقاضا در بازار قیمت ظرفیت افزایش قابل‌توجه را ندارد. انها عدم‌توان دلار برای شکستن مرز ۱۲ هزار تومانی در روز پنج‌شنبه را نشانه‌ای از همین کمبود تقاضا در بازار می‌دانستند.

در کنار این برخی اعتقاد دارند، بازارساز به‌دنبال ان است که نوسانات بازار را مدیریت کند نه اینکه قیمت‌ها را دچار تغییرات شدید کند. این در حالی است که عده‌ای از فعالان عنوان می‌کردند خالی‌فروشان به‌دنبال ان هستند که قیمت‌ها را به‌شدت پایین ببرند و پس از کسب سود، در قیمت‌های پایین اقدام به خرید کنند. انچه موجب می‌شود حضور دلالان و معامله‌گران در بازار پررنگ شود، افزایش شدت تغییرات قیمتی است؛ به‌نظر می‌رسد بازارساز قصد دارد با محدود کردن دامنه نوسان، نوسان‌گیران و دلالان را خسته و زمینه خروج تدریجی انها از بازار را فراهم کند. در این میان، افزایشی‌های بازار عنوان می‌کنند، هفته پیش علامت بازدهی دلار تغییر کرد و این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از تغییر رفتار معامله‌گران ارزی باشد. هفته گذشته دلار ۶/ ۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. این در حالی بود که دو هفته پیش بازدهی این ارز منفی ۲/ ۰درصد ثبت شده بود.

در کنار این افزایشی‌های بازار عنوان می‌کنند، روز پنج‌شنبه قیمت حواله درهم بالای مرز ۳ هزار و۳۰۰ تومانی ایستاد. از نظر انها با توجه به این سطح قیمتی درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست بالای ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان باشد. در مقابل کاهشی‌ها عنوان می‌کنند، تقاضا در بازار داخلی چندان بالا نیست که به متغیرهای روزانه‌ای چون نرخ حواله درهم نیز توجه زیادی کند. نرخ حواله درهم و دلار به‌طور سنتی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و انتظار می‌رود افزایش یکی منجر به رشد دیگری شود.

هم‌زمان با افزایش قیمت دلار در روز اخرهفته، سکه تمام بهار ازادی نیز از فاز کاهشی خارج شد و توانست با ۵ هزار تومان افزایش به بهای ۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان برسد. این در حالی بود که سکه در ساعات ابتدایی اخرین روز هفته تحت‌فشار سقوط بهای اونس در بازارهای جهانی قرار داشت. با این حال، سکه‌بازان با جدی‌گرفتن افزایش قیمت دلار، به کاهش بهای اونس توجه چندانی نکردند. اونس از ساعات انتهایی روز پنج‌شنبه کمی اوج گرفت و توانست حتی در مقطعی به بالای هزار و ۴۴۰ دلار برسد. اگر اونس در محدوده بالای هزار و ۴۳۰ دلار به کار خود در بازارهای جهانی پایان دهد، شاید بتواند کمی محرک قیمت سکه در روز ابتدایی هفته در بازار داخلی شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها