عقبگرد محسوس نرخ دلار و سکه

عقبگرد محسوس نرخ دلار و سکه

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی تا ساعت 3 بعدازظهر، 700 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 24 هزار و 700 تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی در واکنش به افت دلار، 320 هزار تومان افت قیمت را به ثبت رساند و روی قیمت 11 میلیون و 200 هزار تومانی قرار گرفت. روز شنبه نیز سکه 300 هزار تومان افت را تجربه کرده و دلار 530 تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به این ترتیب می‌توان گفت که در دو روز ابتدایی هفته، دلار بیش از هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد و سکه امامی نیز بالای 600 هزار تومان کاهش را رقم زد.

دلایل افت قیمت دلار

به گفته فعالان، هراس معامله‌گران از لغو تحریم‌ها موجب شده است بیشتر در موقعیت فروش قرار بگیرند. روز گذشته برخی کانال‌های خبری معامله‌گران روی این موضوع مانور می‌دادند که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اندیشه این است که با کاهش فشار تحریم‌های ایران، توافق هسته‌ای را احیا کند. اگر عامل افت قیمت دلار این گونه انتظارات سیاسی باشد، احتمال برگشت قیمت‌ها با تغییر نوع اخبار وجود دارد. با این حال، عده‌ای از فعالان باور دارند، بازار به اخبار حساس نیست و عامل افت روزهای اخیر نیز سودگیری معامله‌گران از خریدهای پیشین بوده است. دلار در بهمن‌ماه رشد نزدیک به 20درصد را تجربه کرد و از نگاه برخی فعالان، طبیعی بود که برخی از معامله‌گران اقدام به فروش و حفظ این سود کنند.

محدوده‌های حساس در بازار ارز

از نگاه تحلیلگران فنی،‌ دلار ظرفیت رشد به بالای 26 هزار تومان را نداشت و با اشباع خرید در مرز 26 هزار تومانی، با موج جدیدی از فروش‌ها مواجه شد. در شرایط کنونی تحلیلگران فنی باور دارند،‌ قیمت دلار در صورتی که زیر 24 هزار و 800 تومان باقی بماند، به سمت 24 هزار و 200 تومان ریزش خواهد کرد. در مقابل،‌ دلار برای افزایش دوباره در مرحله اول نیاز دارد که از محدوده 25 هزار و 200 تومانی عبور کند. در صورتی که افت قیمت دلار ادامه پیدا کند، سکه نیز می‌تواند به سمت سطوح پایین‌تری حرکت کند. سکه در صورتی که زیر 11 میلیون و 200 هزار تومان تثبیت شود، به سوی محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومان حرکت خواهد کرد. از دست دادن محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومانی، سکه را در فاز ریزش بلندمدت قرار می‌دهد.

نقطه برگشت قیمت دلار

در حالی که در دو روز ابتدایی هفته، دلار بیش از هزار تومان از ارزش خود را از دست داده است، شماری از معامله‌گران باور دارند که طی روزهای آتی، شاخص ارزی بار دیگر در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت. عده‌ای باور دارند بازار از همین کانال 24 هزار تومانی حرکت صعودی را آغاز خواهد کرد. گروه دیگری اعتقاد دارند، بازار از نقطه 23هزار و 800 تومانی با افزایش خریدها مواجه خواهد شد. محدوده 23 هزار و 800 تومانی برای دلار اهمیت زیادی دارد. به گفته فعالان، درصورتی‌که طی روزهای آتی گشایش اقتصادی خاصی رخ ندهد، معامله‌گران به سرعت بار دیگر خریدار خواهند شد. برخی از فعالان نیز اعتقاد دارند، نوسان‌گیران با جوسازی پیرامون خروج ایران از اجرای پروتکل الحاقی، تغییرات قیمتی دلار را بالا خواهند برد. بازار ارز در دو ماه اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده است؛ بازارساز برای بازگرداندن آرامش به بازار نیاز دارد که یک کریدور قیمتی با سقف و کف مشخص را تعیین کند. این در حالی بود که در روز گذشته نوع قیمت‌گذاری صرافی‌های بانکی برای بازار عجیب بود. این صرافی‌ها در انتهای روز یکشنبه قیمت فروش دلار را 24 هزار و 254 تومان و 8ریال اعلام کرده بودند. در گذشته قیمت صرافی‌ها سرراست‌تر بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
11 اسفند 1399