عضو کمیسیون امنیت: ایران شروط اروپایی‌ها برای اجرای «اینستکس» را نمی‌پذیرد

عضو کمیسیون امنیت: ایران شروط اروپایی‌ها برای اجرای «اینستکس» را نمی‌پذیرد
خلاصه اخبار

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مسئولان ایران به هیچ وجه شروط اروپایی‌ها مبنی بر اجرای ساز‌وکار مالی را نخواهند پذیرفت.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، حسن‌بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به سازوکار ویژه مالی اروپایی‌ها برای مبادله اقتصادی با ایران موصوم به “اینستکس”، گفت: نباید ما به وعده‌های اروپایی‌ها خوشبین باشیم، بلکه باید راه پیشرفت را در داخل کشور جست‌وجو کنیم.

وی افزود: کشور‌های اروپایی همواره تحت سلطه آمریکایی‌ها هستند و هیچ اراده‌ای از خودشان ندارند، لذا ممکن است تحت فشار آمریکا هر اقدامی از جمله عدم اجرایی کردن این ساز و کار مالی را انجام دهند، بنابراین اروپایی‌ها چندان قابل اعتماد نیستند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد که اروپایی‌ها به تعهدات خودشان عمل کنند، اضافه کرد: اروپایی‌ها اراده و اختیاری برای اجرای این سازو کار و پایبندی به تعهداتشان ندارند.
حسن‌بیگی با تاکید بر اینکه نباید حساب اروپا را از آمریکا جدا کنیم ، تصریح کرد: مسئولان دیپلماسی کشور باید نسبت به بدعهدی‌های اروپایی‌ها در اجرای سازوکار “اینستکس” هوشیار باشد.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به اظهارات مسئولان اروپایی مبنی بر مشروط کردن اجرای سازوکار ویژه مالی اروپا به تصویب «FATF»، خاطرنشان کرد: مسئولان جمهوری اسلامی ایران به هیچ‌وجه شروط اروپایی‌ها مبنی بر اجرای ساز‌وکار مالی را نخواهند پذیرفت.