عرضه صکوک رهنی ۳ هزار میلیارد ریالی ایران خودرو

عرضه صکوک رهنی ۳ هزار میلیارد ریالی ایران خودرو
خلاصه اخبار

با صدور مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک رهنی شرکت ایران خودرو به ارزش ۳,۰۸۷ میلیارد ریال در نمادهای "صخود ۱۴۰۴" و "صخود ۰۰۰۴" از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران در هفته جاری عرضه می شود.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام این خبر به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) افزود: دارایی مبنای انتشار در صکوک رهنی شرکت ایران خودرو (سهامی عام)، مطالبات ناشی از فروش اقساطی خودرو است که به شرکت واسط مالی مهر یکم(با مسئولیت محدود) واگذار می شوند و سپس شرکت ایران خودرو با منابع حاصل از انتشار این اوراق، اقدام به تامین سرمایه در گردش خود می کند.

غلامرضا ابوترابی توضیح داد: مطالبات رهنی مبنای انتشار این اوراق مربوط به تعداد ۵۰,۴۵۷ قرارداد فروش اقساطی خودرو مجموعاً به ارزش ۳,۳۰۲,۱۴۰ میلیون ریال بوده و سررسید آن ها در بازه زمانی ۳۱تیر ۱۳۹۸ تا ۳۱تیر ۱۴۰۰ قرار دارد. وثایق در رهن شرکت ایران خودرو، خودروهای مورد فروش این شرکت بوده و متوسط نسبت تسهیلات به ارزش وثیقه به طور معمول یک دوم است.

وی اظهار داشت: صکوک رهنی ایران خودرو با نرخ ۱۶ درصد، عمر ۲ ساله و پرداخت های هر سه ماه یکبار به شیوه حراج از طریق شرکت بورس اوراق بهادار تهران عرضه می شود.

به گفته ابوترابی: ضامن این اوراق، بانک سپه است و پذیره نویسی و بازارگردانی آن بر عهده شرکت تامین سرمایه امید(سهامی عم) به مبلغ ۱,۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت تامین سرمایه نوین(سهامی عام) به مبلغ ۱,۵۸۷ میلیون ریال است. ضمناً، شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین(سهامی خاص) عاملیت فروش و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عاملیت پرداخت این اوراق را بر عهده دارند.

شایان ذکر است، این دومین باری است که شرکت ایران خودرو اقدام به تامین مالی از طریق انتشار صکوک در بازار سرمایه می کند. اولین صکوک این شرکت در اسفند ماه ۱۳۹۶ تحت ساختار مرابحه با حجم ۷ هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه منتشر شد که هم اکنون در نمادهای صخود۱۴۱۲، صخود ۴۱۲ و صخود ۰۰۱۲ در بازار بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای اوراق بدهی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها