فروش سهام دولت به کجا رسید؟ آیا عرضه دارا دوم به تاخیر افتاد؟

فروش سهام دولت به کجا رسید؟ آیا عرضه دارا دوم به تاخیر افتاد؟
خلاصه اخبار

بعد از رشد دارایکم حالا یکبار دیگر همه منتظرند تا ببینند گام بعدی دولت در راستای فروش سهام خود چه خواهد بود؟ در روزهای پایانی تیرماه زمزمه‌هایی از پذیره نویسی باقی مانده اوراق سرمایه گذاری صندوق دارایکم به گوش می‌رسید که در نهایت توسط معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصاد و دارایی مهر تأییدی بر این زمزمه‌ها زده شد.

از ابتدای سال 99 و بعد از آزاد سازی سهام عدالت، بحث فروش باقی مانده سهام دولت در شرکت های بزرگ بورسی؛ دومین تصمیم بزرگ دولت در مسائل مربوط به بازار سرمایه بود. این تصمیم از همان اولین روزهای رسانه‌ای شدن تبدیل شد به نقل اکثر مجالس اقتصادی کشور. کم نبودند اقتصاددان‌ها و تحلیل گرهایی که از این تصمیم دفاع می‌کردند و از مزایای آن می‌گفتند و در برابر، بودند افرادی که این تصمیم را به چالش بکشند و از خطرهای انجام آن برای اقتصاد بگویند. اما با وجود تمام این صحبت‌ها عزم دولت بر این کار جدی بود و در نهایت طرح ارائه این سهام با استفاده از بستر صندوق‌های قابل معامله در بورس تصویب شد.

در فاصله‌ی کمی بعد از تصویب این موضوع، سهام دولت در بانک ها، بیمه ها، شرکت‌های خودرویی، فلزی و پالایشی‌ها به عنوان منابع این طرح اعلام شدند و قرار شد که آن را با استفاده از سه صندوق انجام دهند. در نهایت هم اولین صندوق با نام دارایکم شامل سهام بانک‌های تجارت، صادرات، ملت و بیمه‌های اتکایی و البرز؛ از اواسط اردیبهشت امسال شروع به پذیره نویسی کرد و پرچم‌دار تحول اقتصادی دولت شد. در پایان دوره پذیره نویسی محدودیت 2 میلیون تومانی ثبت نام برای هر شخص در کنار مشارکت کمتر مردم نسبت به پیش بینی‌ها؛ که البته با توجه به ناشناخته بودن این صندوق دور از انتظار هم نبود؛ باعث شد تا فقط نزدیک به 5.8 هزار میلیارد تومان از این صندوقِ 17 هزار میلیارد تومانی تأمین سرمایه شود.

اما این پایان ماجرای فروش سهام دولت نبود و با شروع معاملات دارایکم، از 8 تیرماه و رشد نزدیک به 170 درصدی قیمت آن، دوباره همه نگاه‌ها به این طرح دوخته شد. در شروع معاملات دارایکم قیمت هر واحد آن، از 10 هزار تومان در روز پذیره نویسی به نزدیک 27 هزار تومان رسید و حالا همه کسانی که در این طرح شرکت کرده بودند منتظر قدم بعدی دولت و ارائه صندوق های بعدی هستند.

ادامه عرضه سهام دولت؛ فروش مجدد دارایکم یا عرضه دارا دوم

بعد از رشد دارایکم حالا یکبار دیگر همه منتظرند تا ببینند گام بعدی دولت در راستای فروش سهام خود چه خواهد بود؟ در روزهای پایانی تیرماه زمزمه‌هایی از پذیره نویسی باقی مانده اوراق سرمایه گذاری صندوق دارایکم به گوش می‌رسید که در نهایت توسط معاون امور بیمه و بانک وزارت امور اقتصاد و دارایی مهر تأییدی بر این زمزمه‌ها زده شد. با توجه به مصاحبه‌های این مقام، دولت قصد دارد تا باقیمانده دارایی‌های خود در شرکت‌های تشکیل دهنده دارا یکم را از طریق پذیره نویسی مجدد این صندوق به فروش برساند و این بار سهمیه در نظر گرفته شده برای هر شخص 5 میلیون تومان خواهد بود. البته افرادی که قبلا در این صندوق شرکت کرده‌اند فقط به اندازه مابه التفاوت خرید قبلی تا 5 میلیون تومان می‌توانند خرید نمایند.

این پذیره نویسی مجدد قرار است که با تخفیف 20 درصدی نسبت به قیمت روز شروع پذیره نویسی جدید انجام شود که این موضوع می‌تواند عامل جذابیت بیشتر آن باشد. تا این لحظه که متن حاضر در حال تهیه است، خبر جدیدی در این زمینه منتشر نشده که این موضوع باعث تردید در میزان جدیت دولت در این زمینه شده است. در هر حال باید دید قدم بعدی در این زمینه کی برداشته خواهد شد.

سهام دولت در صنایع پالایشی و فلزی؛ آیا دارا دوم و سوم خواهند آمد؟

همزمان با خبر پذیره نویسی مجدد دارایکم اخباری هم در زمینه عزم جدی دولت در پذیره نویسی دو صندوق ETF دیگر منتشر شده است. این صندوق‌ها که یکی شامل سهام شرکت‌های پالایشی و دیگری شامل سهام شرکت‌های فلزی و خودرویی است به نام دارا دوم و سوم شناخته شده‌اند.

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیض زیادی در مورد این دو صندوق به گوش می‌رسد که با توجه به سوابق صندوق اول دور از انتظار هم نیست. در هر حال آنچه که مسلم است عزم جدی دولت در عرضه این دو صندوق و عمل به بندهایی از قانون بودجه 99 است که بر فروش دارایی‌های دولت تاکید دارد. حال باید دید که فرآیند عرضه این صندوق ها کی عملیاتی خواهد شد و سهام چه شرکت هایی از این طریق به فروش خواهد رسید.

صندوق‌های دارا دوم و سوم شامل سهام چه شرکت هایی خواهند بود؟

با وجود اینکه در زمینه دارایی‌های این دو صندوق به صورت رسمی هیچ اطلاعیه‌ای منتشر نشده، اخبار و مصاحبه‌های انجام گرفته حدود دارایی این صندوق‌ها را مشخص کرده است. بر اساس این گمانه زنی‌ها دارایی‌های این دو صندوق بر اساس کل دارایی‌های دولت در شرکت‌های هر حوزه به صورت جدول زیر برآورد شده است، البته در نظر داشته باشید که احتمال عرضه بخشی از این دارایی ها در هر صندوق در زمان عرضه وجود دارد.

صندوق‌های دارا دوم و سوم شامل سهام چه شرکت هایی خواهند بود؟

سازمان خصوصی سازی در تاریخ 15 مرداد ماه اعلام کرد که قصد دارد سهام شرکت های پالایش نفت تهران، اصفهان و بندر عباس را به صورت بلوکی از طریق بورس به فروش برساند. این موضوع که دقیقا نقطه مقابل عرضه این سهام با استفاده از صندوق های ETF بوده، باعث سردرگمی اکثر سهامداران و فعالان بازار شده است، البته ناهماهنگی مسئولین و تایید و تکذیب‌های پیاپی آن ها هم در این موضوع بی تاثیر نبوده است. بعد از تمام این اخبار ضد و نقیض حالا همه فعالان اقتصادی منتظرند تا ببینند تصمیم نهایی دولت در زمینه روش ارائه این سهام چه خواهد بود و سرنوشت دارا دوم چطور رقم میخورد.

البته باید در نظر داشت که با توجه به ارزش بالای دارا دوم و سوم نسبت به دارا یکم، حتی با در نظر گرفتن تخفیف 20 درصدی (مشابه آنچه در صندوق دارایکم اتفاق افتاد) برای فروش تمام واحد های این صندوق ها، به مشارکت بیش از 15 میلیون نفری (با فرض سهمیه 5 میلیون تومانی برای هر نفر) نیاز است که در نتیجه تأمین مالی کامل در این دو صندوق به نظر کار سختی خواهد بود.

سخن پایانی

با توجه به تلاش های قبلی سازمان خصوصی سازی در فروش بلوکی سهام شرکت ها و عدم موفقیت در این امر احتمال استفاده از این روش برای این شرکت ها کم است اما با این وجود برای اطمینان از روش ارائه این سهام، باید مدتی صبر کنیم. در این بین چیزی که خیلی مهم است، عدم تصمیم گیری هیجانی است. نکته ای که اکثر قدیمی تر های این بازار آن را تنها عامل بقای در آن می دانند.

دومین نکته ای که در مورد این دو صندوق به خوبی دیده میشود، ارزش بالای دارایی های آن ها است که قطعا در صورت استفاده از کل این دارایی ها تامین مالی این صندوق ها مشکل خواهد بود و باید دید دولت در این زمینه چه راهکاری خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.